Španělská vláda, která dosáhla ústavního zákazu předchozího plánu na právně závazné referendum, požádala ústavní soud, aby i tento „konzultativní“ plebiscit zakázal. Soud konání nezávazného referenda koncem září prozatím pozastavil, nyní musí rozhodnout, zda je v souladu s ústavou. Před více než týdnem nasadil ale španělský premiér Mariano Rajoy smířlivější tón, když vyzval katalánské předáky k dialogu o situaci v regionu.
Volání po nezávislosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska - kromě jiného odstranil uznání katalánského „národa“. Když Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodla se regionální vláda uspořádat referendum.
Úsilí o katalánský plebiscit, který by měl dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie.