Referendum o katalánské nezávislosti se prozatím odkládá

Barcelona - Katalánská regionální vláda se rozhodla ustoupit od záměru uspořádat nezávazné referendum o odtržení od Španělska v plánovaném termínu 9. listopadu. Novinářům to řekl šéf Iniciativy pro Katalánsko Joan Herrera po setkání zástupců stran, které referendum podporovaly. Už předtím ale člen katalánské vlády Felip Puig prohlásil, že separatisté nakonec svého cíle dosáhnou, byť někdy později.

Španělská vláda, která dosáhla ústavního zákazu předchozího plánu na právně závazné referendum, požádala ústavní soud, aby i tento „konzultativní“ plebiscit zakázal. Soud konání nezávazného referenda koncem září prozatím pozastavil, nyní musí rozhodnout, zda je v souladu s ústavou. Před více než týdnem nasadil ale španělský premiér Mariano Rajoy smířlivější tón, když vyzval katalánské předáky k dialogu o situaci v regionu.

Volání po nezávislosti sílí mezi Katalánci od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska - kromě jiného odstranil uznání katalánského „národa“. Když Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní, rozhodla se regionální vláda uspořádat referendum.

Úsilí o katalánský plebiscit, který by měl dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, zda reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie.