Kyjev popřel, že by boeing sestřelili povstalci ukradenou raketou

Kyjev/Lucemburk - Ukrajinské ministerstvo obrany odmítá tvrzení německého týdeníku Der Spiegel, že malajsijský letoun v červenci nad východní Ukrajinou sestřelili separatisté ukořistěnou raketou Buk. Podle německého titulu k tomuto závěru dospěla německá rozvědka BND. Kyjev ale tvrdí, že povstalci se k ukrajinským raketovým zbraním dostat nemohli.

Při katastrofě malajsijského boeingu zahynulo všech 298 lidí na palubě. Vyšetřování stále ještě neskončilo, vypátrání důkazů na místě pádu letadla komplikuje nejistá bezpečnostní situace. Podle předběžné informace nizozemských expertů bylo pouze zjištěno, že stroj spadl po explozi vně letadla. Údajná osudná raketa prý byla odpálená z míst kontrolovaných separatisty.

Kyjev z odpovědnosti za katastrofu viní Moskvu, která podle ukrajinské vlády vzbouřence vyzbrojuje. Der Spiegel minulý týden napsal, že separatisté sestřelili civilní letoun raketou Buk, které se zmocnili v jedné z ukrajinských jednotek. BND údajně k takovému závěru dospěla na základně analýzy snímků a údajů z družic.

Rakety jsme odvezli ještě před příchodem povstalců, ujišťuje Kyjev

Ukrajinská armáda ale v dnešním prohlášení takovou verzi událostí odmítla. „Vzdušné síly ukrajinské armády oficiálně prohlašují, že informace o zabavení raketového komplexu Buk-M1 teroristy v některé z ukrajinských jednotek neodpovídá skutečnosti,“ uvádí se v ministerské informaci.

Personál i výzbroj raketové jednotky dislokované v Doněcké oblasti byla podle ministerstva „operativně převelena do jiných oblastí ještě 29. června,“ tedy 18 dnů před katastrofou malajsijského letadla. Když povstalci areál jednotky obsadili, byla tam prý jen zastaralá a nepoužitelná automobilová technika.

Ruská státní agentura TASS v jedné ze svých červnových zpráv z Ukrajiny oznámila, že oddíl povstalců pronikl na území ukrajinské raketové jednotky v Doněcké oblasti a zmocnil se tam raket Buk. Zpráva měla datum 28. června.

Žádné nové informace, komentuje závěry BND Zaorálek

O informaci BND dnes v Lucemburku s novináři hovořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. S odvoláním na svůj rozhovor s německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem řekl, že hodnota informace se přeceňuje. Typ důkazů je prý velmi podobný tomu, co bylo dosud známo a co mají podle Zaorálka k dispozici i české tajné služby. „Není to něco absolutně nového, co poskytuje zcela nový vhled,“ míní český ministr.

Zaorálek dodal, že událost pokládá za v zásadě zřejmou. „I tak si myslím, že naše poznání je poměrně slušné a víme, co se zhruba asi nad Ukrajinou stalo,“ uvedl. Letadlo podle něj sestřelili separatisté. 

Video Německá tajná služba: MH17 sestřelili separatisté
video

Německá tajná služba: MH17 sestřelili separatisté

Německá tajná služba: MH17 sestřelili separatisté

Hledání viníka pádu MH17: Němci ukázali na separatisty