Na zločin spáchaný ve východočínském městě Che-ce policie narazila náhodou, když pozatýkala gang zlodějů elektrických bicyklů, kteří se během výslechů přiznali také k prodeji mrtvých žen. Za krádež a zhanobení mrtvých jim nyní hrozí tři roky vězení.
Zakázaný systém dohazovačství živí pověry čínského venkova; posmrtné svatby organizují rodiny, jimž zemřel nesezdaný příbuzný. Východočínští venkované totiž věří, že je pro rodinnou prosperitu důležité, aby byl mrtvý ušetřen posmrtného života bez manžela či manželky – a proto je svatba s jiným mrtvým jediným řešením. Obřad obvykle není nijak okázalý a „novomanželé“ jsou po něm uloženi do společného hrobu.
Kostra je bezcenná
Okultní rituál ovšem zároveň dává vzniknout černému trhu s mrtvými těly. Cena za tělo člověka krátce po smrti dosahuje 70 000 korun a klesá se stářím ostatkům. Kostra je mezi překupníky prakticky bezcenná. I na tomto trhu se ovšem vyskytují podvodníci - v minulém roce policie zjistila, že gang zlodějů těl v provincii Šan-si falšoval zdravotní záznamy mrtvých nevěst, aby to vypadalo, že v době smrti byly mladší a zdravější.
Kvůli morbidním obchodům se čínské úřady snaží prosazovat namísto tradičních pohřbů do země kremaci. I to se ale v konečném důsledku může obrátit proti mrtvým, jak dokázal případ z letošního června, kdy vesničan z provincie Kuang-si ohlásil krádež těla svého dědečka z márnice. Při vyšetřování vyšlo najevo, že tělo bylo ukradeno na příkaz místního úředníka, který potřeboval splnit kvótu kremací ve svém okrsku.