Merkelové je milejší odchod Británie z EU než omezení pohybu

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová by prý raději viděla odchod Británie z Evropské unie než případný kompromis týkající se pohybu pracovních sil v EU. Píše to německý časopis Der Spiegel. Britská vláda se již několikrát nechala slyšet, že zvažuje omezit přistěhovalectví z Unie, za což sklidila kritiku Evropské komise, protože by šlo o porušení unijních zákonů.

Britský premiér David Cameron již dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v parlamentních volbách na jaře příštího roku uspořádá referendum o setrvání země v EU. Před plebiscitem se ale bude snažit vyjednat nové, výhodnější podmínky britského členství, které by hovořily pro setrvání Británie v Unii, podotýká BBC.

Jedním z témat, o kterých chce prý Cameron s unijními představiteli jednat, je právě svoboda pohybu a omezení množství přistěhovalců mířících do Británie. Merkelová ale prý podle německého časopisu dala jasně najevo, že stáhne svou podporu britskému členství v Evropské unii, jestliže Londýn bude na reformě imigrační politiky EU trvat. Je to vůbec poprvé, kdy německá kancléřka připustila, že britský exit z EU je možný, poznamenal k tomu Der Spiegel.

Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.

Podle oficiálních statistik přišlo z EU do Británie:

  • od března 2013 do března 2014 - 131 tisíc pracovníků
  • to je o 95 tisíc více než v předchozích 12 měsících
  • nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti stejnému období loňského roku

Video Britský spor o imigranty na mezinárodním poli
video

Britský spor o imigranty na mezinárodním poli