Při potopení lodi s uprchlíky u Turecka zemřelo 24 lidí

Ankara - Při potopení lodi s uprchlíky dnes u pobřeží Turecka přišlo o život nejméně 24 lidí, včetně dětí. Sedm pasažérů se pobřežní stráži podařilo zachránit a po další desítce cestujících se dál pátrá, uvedly turecké úřady. Nehoda se stala v Bosporské úžině nedaleko Istanbulu, na místě, kde průliv ústí do Černého moře, dál pokračuje záchranná akce, které se účastní i helikoptéra a tým potápěčů. Podle tureckých médií bylo na palubě celkem 42 uprchlíků, včetně 12 dětí a sedmi žen, a turecký převaděč. Celkem 12 osob se tedy nadále pohřešuje.

Představitel tureckého generálního štábu Şakir Çiçek uvedl, že na palubě byli běženci ze Sýrie a Afghánistánu. Jiné zdroje ale hovoří o tom, že cestující byli výhradně Afghánci. Deník Hürriyet napsal, že plavidlo mířilo do rumunského přístavu Konstanca. „Měli na sobě záchranné vesty. Všude ale byla jen mrtvá těla. Miminka, děti… Vytáhli jsme asi 15 až 20 těl,“ řekl reportérům listu Hürriyet rybář Kadir Sert, který se na záchraně uprchlíků podílel.

Ve Středozemním moři se jen za letošní rok utopilo přes 3 300 migrantů, kteří se pokoušeli dostat za lepším životem do Evropy. Je to nejtragičtější bilance za poslední léta. Většina uprchlíků míří ze severní Afriky do Itálie, kde od ledna přistálo přes 100 000 běženců.

Také počet imigrantů, kteří volí cestu přes Turecko či Řecko, se za poslední léta zněkolikanásobil. Tureckou námořní hranici v Egejském moři v roce 2012 překročilo 3 345 uprchlíků, loni to bylo 10 508 uprchlíků a za prvních osm měsíců letoška počet zatím překročil hranici 17 000.