Rakousko hrozí Česku žalobou. Kvůli jadernému uložišti

Vídeň – Všechny politické, ale i právní kroky hodlá vůči Česku využít Rakousko kvůli možnosti budování českého trvalého úložiště jaderného odpadu blízko společných hranic. Kancléř Werner Faymann o tom dnes informoval ve Vídni po schůzi vlády, uvedla agentura APA. Fayman údajně hrozí i žalobou.

České úřady mají v plánu vybrat hlubinné uložiště ze sedmi zkoumaných lokalit, z nichž některé leží poblíž hranice s Rakouskem. „Rakousko se staví jasně proti jaderné energii a je také zcela proti konečným úložištím jaderného odpadu v blízkosti hranic,“ cituje Faymanna tisková zpráva rakouské vlády. „Včas jsme zahájili rozhovory na všech úrovních a následně vyčerpáme také všechny politické a právní možnosti,“ prohlásil dále kancléř.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v reakci na to řekl, že konečné rozhodnutí o místě úložiště padne v budoucnosti, začít fungovat má v roce 2065 a jeho stavba potrvá 15 let. Pokud bude ležet v blízkosti rakouských hranic, bude o něm samozřejmě Česko s Rakouskem diskutovat a Vídeň dostane příležitost se k věci vyjádřit například v procesu posouzení vlivu úložiště na životní prostředí.

Průzkum se provede v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím. Některé z těchto lokalit leží nedaleko rakouských hranic.


České ministerstvo životního prostředí v říjnu oznámilo, že povolilo průzkum pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu. Geologické průzkumné práce a posuzování vhodnosti hlubinných úložišť se týká celkem sedmi lokalit, o něž žádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). „V zásadě jsme neměli žádné zákonné důvody pro neudělení povolení,“ uvedl Brabec s tím, že jde o předběžný průzkum, mapování lokalit.

  • „Vyjádření z rakouské strany beru v úvahu, všichni víme, že Rakušané se staví proti jaderným elektrárnám,“ uvedl ministr Richard Brabec s tím, že pro diskusi bude čas a se svým rakouským protějškem ji už zahájil.

V současné době se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech ukládá do meziskladů. Rakousko vystupuje proti jaderné energetice dlouhodobě a v minulých letech jinak dobré česko-rakouské vztahy poměrně často narušovaly zejména spory kolem provozu a plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín.