Moc tuku nebo cukru? Nový senzor vidí do jídla

Jeruzalém - Každý někdy ochutnal omylem na večírku něco, co mu nechutnalo, nebo držel dietu a omylem snědl kus příliš sladkého a tučného dortu. Budoucnost je ale slibná - izraelští vědci totiž představili přístroj, který okamžitě zjistí přesný obsah konkrétní potraviny. Molekulární senzor se vejde do kapsy a uživateli hned zjistí obsah alkoholu, sacharidů nebo celkově kalorií. Údaje pošle na mobil.

Lidé často netuší, co si ve skutečnosti nesou z obchodu domů. Zkoumají barvu, vůni a konzistenci, ani to ale někdy nezabere. „Proto jsme vynalezli Scio. Je to malý molekulární senzor, který se vejde do dlaně. Prozkoumává molekulární otisk prstu různých materiálů a informace posílá okamžitě na váš chytrý telefon,“ konstatoval autor přístroje Dror Sharon. 

Na ovoce tak stačí na dvě vteřiny přiložit skener, dalších pár vteřin zabere analýza a pak už si jen stačí počíst na mobilu. Dvacetigramový přístroj je v podstatě miniaturní verzí spektrometru, který využívá infračervené světlo. To rozvibruje molekuly zkoumaného předmětu a část se ho pak odrazí zpět - i s podpisem ozářeného objektu. „Tento produkt by mohl naprosto proměnit průběh vašich nákupů nebo celý váš životní styl,“ podotkl Sharon. 

Tvůrce ale přiznává, že Scio má své limity a přístroj by musel být o dost účinnější, aby kupříkladu mohl sloužit jako průvodce pro lidi trpící alergiemi. Senzor může rušit také prachobyčejné balení. 

Už příští rok by se přístroj izraelských vývojářů měl o dost zmenšit a dostat se na trh. Za 5 tisíc korun by s ním lidé mohli poprvé vyrazit na nákupy.

Složení kosmetiky, analýza tkání - už žádná tajemství

Do budoucna by se mohly kromě jídla analyzovat i třeba léky, rostliny, kosmetika, oblečení, kůže nebo plasty. „Myslím, že za deset let budeme schopní se o světě kolem nás dozvědět mnohem víc,“ řekl Sharon, který věří, že tou dobou by Scio mohl analyzovat i lidské tkáně a tělní tekutiny, a přiblížit se tak budoucnosti lékařství ze Star Treku. 

Video Izraelský přístroj odhalí obsah potravin
video

Izraelský přístroj odhalí obsah potravin