Asad musí padnout, soudí Amerika

Washington/Bagdád - Spojené státy zřejmě chystají změnu strategie boje proti Islámskému státu v Sýrii. Americký prezident Barack Obama údajně požádal své bezpečnostní poradce o přehodnocení taktiky v této zemi. Stanice CNN odvolávající se na nejmenované diplomaty tvrdí, že si Obama uvědomil, že radikály z Islámského státu nebude možné porazit, aniž by byl svržen syrský prezident Bašár Asad.

Podle CNN Washington v tichosti uznal, že se mýlil, když se domníval, že Islámský stát (IS) bude poražen nejprve v Iráku a pak také v Sýrii a že se přitom bude možné vyhnout Asadovi. Ten se totiž podle mluvčího Národní bezpečnostní rady Alistaira Baskeyho stal magnetem extremistů a „prezident Obama řekl jasně, že Asad ztratil nárok vládnout Sýrii“. Spojené státy prý nadále posilují umírněnou syrskou opozici.

Taktika selhala

Zdroje CNN ale tvrdí, že si Washington uvědomil, že právě syrská umírněná opozice představovaná Svobodnou syrskou armádou (FSA) nyní ztrácí pozice kvůli postupu syrské armády, takže taktika, kdy Irák měl být na prvním místě, už se neosvědčuje. Uvažuje se proto o zadržení IS razantněji také v Sýrii. V úvahu připadá zřízení bezletových zón na hranici s Tureckem, o což žádá Ankara už dlouho, a urychlení výcviku FSA.

Ben Rhodes, bezpečnostní poradce v Bílém domě

„Výzvy, které pro nás představuje Sýrie, jsou velmi závažné kvůli tomu, že na místě nemáme partnera, a kvůli problémům, které souvisí s Asadovým režimem. Neprobíhá ale žádná formální revize naší strategie v Sýrii. Platí strategie postupného oslabování a konečného zničení islamistů.“


USA změnu záměrů v Sýrii ani v boji proti IS zatím oficiálně neoznámily. Baskey ve středu večer prohlásil, že strategie v Sýrii se nezměnila. „Zaměřujeme se především na vytlačení IS z Iráku, budeme s koaličními partnery na radikály dále útočit i v Sýrii, abychom jim zabránili učinit si z ní útočiště a rozšiřovat svou moc,“ poodhalil Baskey současnou americkou strategii.

Arabští spojenci Asada rovněž nechtějí

Bezpečnostní poradci se prý v Bílém domě sešli minulý týden čtyřikrát, na jedné schůzce byl i Obama. Hlavním tématem bylo posoudit, jak se strategie USA v Sýrii slučuje s celkovou strategií boje proti IS. USA bombardují pozice IS v Iráku se západními partnery a v Sýrii s arabskými. Podle bilance Pentagonu připadá v obou zemích na americká letadla celých 85 % náletů.

Americká diplomacie podle CNN však Obamu upozornila, že arabští spojenci v bojích v Sýrii projevují nespokojenost s politickou strategií a rozpolceností Washingtonu vůči Asadovi. Zejména Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a rovněž Turecko totiž žádají dohodu o předání politické moci v Sýrii.

A jejich hlasy rezonují také u republikánů, kteří po volbách ovládli celý Kongres. Nyní čekají, až ho Obama požádá o schválení dalších bojových akcí. „Koaliční partneři - například Turecko, ale i všichni ostatní - by nám vycházeli mnohem víc vstříc, kdyby byl součástí strategie i Asad,“ konstatoval republikánský senátor Bob Corker.

Video Změna strategie? USA se chtějí zbavit Asada
video

Změna strategie? USA se chtějí zbavit Asada