Krejčíř cvičí s Pistoriusem ve vězení, přišel o televizi

Johannesburg – Trestně stíhaný Radovan Krejčíř a odsouzený světoznámý paralympik Oscar Pistorius spolu ve věznici využívají stejné sportovní náčiní. Krejčíř si ale v dopise věznici postěžoval, že cyklotrenažér a běžecký pás byly odstěhovány z jeho dosahu. Přišel také o televizi a paměťové karty. Celkově s ním prý zacházejí nehumánním způsobem. Informovala o tom jihoafrická agentura SAPA, která má stížnost k dispozici. Krejčíř i Pistorius pobývají v pretorijské věznici Kgosi Mampuru.

Zdroj: ČTK Autor: SAPA / Werner Beukes / AP / Alon Skuy

Krejčíř ve stížnosti píše, že v červenci požádal o kolo a běžecký trenažér a žádosti bylo vyhověno. Náčiní bylo instalováno na chodbě vedle jeho cely. „Moje náčiní bylo při jeho příchodu do tohoto zařízení nabídnuto panu Oscaru Pistoriusovi,… bez mého vědomí,“ píše Krejčíř. Ujišťuje, že nic nenamítal proti tomu, aby „moje náčiní používal a ve skutečnosti jsme já a pan Pistorius začali cvičit spolu“.  

Minulou neděli prý bylo sportovní vybavení odstěhováno do návštěvnické zóny a pak do jedné cely v přízemí věznice. V Krejčířově cele podle SAPA pro náčiní místo nebylo.

Video Krejčíř a Pistorius se musí obejít bez rotopedu
video

Krejčíř a Pistorius se musí obejít bez rotopedu

„V důsledku této nepodložené a nevysvětlitelné změny jsem byl 9. listopadu 2014 připraven o svůj trénink, což, jak tvrdím, bylo namířeno přímo proti mně jakožto další forma duševního a citového deptání,“ stěžuje si Krejčíř v dopise, který rozeslal mimo jiné také jihoafrickému ministrovi vězeňství Michaelu Masuthovi, vedení tamní vězeňské správy, veřejné ochránkyni práv Thuli Madonselaové či nevládní organizaci Amnesty International.  


Krejčíř si rovněž stěžuje, že mu sebrali televizi poté, co se v médiích objevilo tvrzení, že má přístup k satelitní službě DSTV. Věznice mu prý vzala jeho paměťová média se staženými pořady s českými titulky, materiálem ke čtení a poznámkami k soudnímu procesu. „Dnes (ve čtvrtek) jsem byl informován, že flešky mi byly zabaveny a nebudou mi vráceny,“ stěžuje si Krejčíř.  

Uprchlý Čech dále tvrdí, že mu není nadále umožňováno stýkat se s jinými vězni. Bylo mu prý vysvětleno, že to je kvůli zdravotním rizikům, protože někteří vězni trpí tuberkulózou nebo planými neštovicemi. „Chápu tyto kroky jako osobní útoky proti mně a domnívám se, že jde o porušování mých lidských a ústavních práv, nehledě na to, že tyto kroky jsou neodůvodněné, nespravedlivé a jsou psychickým a citovým trýzněním,“ napsal Krejčíř.  

Úspěšný atlet si odpykává trest za zabití své přítelkyně 

Pistorius loni na svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl s vetřelcem. Soudkyně ale rozhodla, že zabíjel z nedbalosti a do vězení musí na pět let. Podle jihoafrických právních expertů si bude muset Pistorius ve vězení odpykat minimálně jednu šestinu trestu (zhruba 10 měsíců), než bude moci požádat o podmíněné propuštění (čtěte víc). 

Krejčíř si zřejmě na soud počká ještě dlouho 

Soud s Krejčířem bude v JAR pokračovat nejdřív v červnu příštího roku. V zemi jsou proti němu vedeny celkem tři procesy. Jeden má objasnit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů.

Další se týká pokusu o vraždu detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve třetím procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, ze kterého chtěli dostat informaci o jeho bratrovi. Ten prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun) a s drogou zmizel. Krejčíř je stíhán i v Česku, které žádá Jižní Afriku o jeho vydání.