Dynastie Kimů: Vůdcova sestra je v užším vedení Korejské strany práce

Pchjongjang - Mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una povýšila v partajní hierarchii a získala významnou pozici ve vedení Korejské strany práce. Sedmadvacetiletá Kim Jo-čong, která s bratrem vyrůstala ve Švýcarsku, je nyní spolu s ním jediným členem vládnoucího klanu Kimů, který se dostal do nejužšího vedení.

Video Kimova sestra u moci
video

Kimova sestra u moci

Kimova sestra u moci

horizont, 27.11.2014

Koreanista: Je to jedna rodina, jeden klan

Kim Jo-čong byla ve zprávě agentury KCNA uvedena jako zástupkyně vedoucího jednoho z oddělení ústředního výboru všemocné Korejské strany práce. Rodina, panující už ve třetí generaci, tak podle jihokorejských analytiků zvýšila svůj vliv na vedení Severní Koreje.

V nejužším vedení strany byla svého času i Kim Kjong-hi, sestra Kim Čong-ila, bývalého diktátora a otce nynějšího severokorejského vůdce. Když byl ale loni při čistce z vedení státu odstraněn její manžel Čang Song-tchek, považovaný do té doby za druhého nejmocnějšího muže v zemi, zmizela i ona. Podle některých spekulací spáchala Kimova teta stejně jako její dcera sebevraždu.

„V Severní Koreji je běžně, že když jsi vinen ty, automaticky pyká i rodina. Děti, rodiče a příbuzní. Všichni jsou tak vinni,“ vysvětluje francouzský odborník Pascal Dayez-Burgeon. A právě z Francie se minulý týden pokusili severokorejští agenti unést syna jednoho ze zavržených soudruhů, jenž úzce spolupracoval s popraveným Čang Song-tchekem. Policie jim v tom ale zabránila. 

Kim Jo-čong je stejně jako Kim Čong-un potomkem tanečnice Ko Jong-hui, která byla čtvrtou životní partnerkou Kim Čong-ila. Kim Jo-čong se poprvé objevila na fotografiích v médiích na 3. konferenci Korejské strany práce v roce 2010. Oficiálně se o ní poprvé zmínili 9. března 2014, kdy společně s dalšími pohlaváry doprovázela svého bratra do volební místnosti při parlamentních volbách. Tehdy byla také poprvé označena čestným titulem soudružka, což potvrdilo její vzestup v severokorejské politické hierarchii.