Šéf francouzské obrany: Rusko se Mistralů možná vůbec nedočká

Paříž – Moskva se dvou válečných lodí Mistral možná nikdy nedočká. Naznačil to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. V televizi prohlásil, že na dodávku nemusí dojít vůbec, jestliže se nezmění situace na Ukrajině.

Francouzský prezident Francois Hollande koncem listopadu oznámil, že Francie odkládá na neurčito plánované předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral Rusku kvůli ruské intervenci na Ukrajině. Byl to již druhý odklad dodávky.  

Francouzský ministr obrany teď v rozhovoru pro televizi BFM TV uvedl, že dodávka nemusí být realizována vůbec, jestliže se situace na Ukrajině nezmění. „Rusové si to musejí uvědomit. Nemůžeme přemýšlet o dodání za současných podmínek, kdy Rusko neuznává současné hranice,“ prohlásil Le Drian. 

Rusko koncem listopadu uvedlo, že plánuje na lodě čekat. V případě nedodržení kontraktu se ovšem hodlá soudit. „Kdyby záleželo na rozhodnutí (prezidenta Francoise) Hollanda, loď by nám dodali. Francie se snaží balancovat mezi svými závazky vůči Rusku a závazky vůči Severoatlantické alianci a Evropské unii. Hollande se snaží projevit jakousi solidaritu, podstatnou roli hraje americký nátlak,“ soudí šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov.   

Mistral
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Michel Plassart

Rusko letos na jaře anektovalo Krym a Západ Moskvu obviňuje, že vojensky podporuje proruské separatisty na východní Ukrajině. Hollande dnes vyzval Vladimira Putina, aby se místo ohlížení za minulostí soustředil na budoucnost a pomohl ukončit napětí na Ukrajině. Ruský prezident totiž ve svém čtvrtečním poselství o stavu Ruské federace s poukazem na minulé události obvinil z řady problémů v regionu Západ. Podle něj se snaží spustit kolem Ruska novou železnou oponu.

Jak šel čas s Mistraly…

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francie převzít již na konci října, ale Paříž kvůli situaci na Ukrajině předání odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí na Paříž tlak, aby ruské vojenské námořnictvo neposilovala.    

První loď nazvaná Vladivostok je prakticky připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být dokončena do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo. Ukrajina ho ale dál považuje za své území.