Jak ve Washingtonu oznámila francouzská zmocněnkyně Patrizianna Sparacino-Thiellayová, odškodnění bude určeno tisícům přeživších, případně jejich pozůstalým – včetně občanů Izraele, USA či Kanady. Odhaduje se, že přeživší by měli dostat odškodné 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun), zatímco pozůstalí by dostali odškodné v řádu desetitisíců dolarů. Dohodu ještě musí schválit francouzský parlament.
Spojené státy na oplátku francouzskou stranu ujistily, že proti SNCF nebudou podniknuty v USA právní kroky. Americké státy Maryland, New York, Florida a Kalifornie se totiž snažily francouzské dráhy vyloučit z jakékoliv případné obchodní spolupráce, případně na ně kvůli jejich roli ve druhé světové válce podaly trestní oznámení.
SNCF a někteří historici se nicméně hájí tím, že k účasti na deportaci byly dráhy donuceny okupační německou armádou v letech 1940-1944. Šéf SNCF už před čtyřmi lety vyslovil politování nad důsledky činnosti drah v minulosti. Francouzská vláda již za druhou světovou válku vyplatila odškodné v přepočtu ve výši 135 miliard korun, ovšem pouze francouzských občanům.
Portál france24.com poznamenal, že SNCF v minulosti odmítala přijmout přímou odpovědnost za pomoc s transporty. Dráhy sice vyjádřily lítost nad osudy Židů, zároveň ale tvrdily, že během okupace neměly kontrolu nad železničními operacemi. Ačkoli SNCF není součástí dohody, tak tato společnost přispěje v nadcházejících letech do fondů spravujících památníky a muzea holokaustu v USA, Izraeli a Francii částkou ve výši čtyř milionů dolarů.