Merkelová: Rusko se vměšuje do záležitostí jiných zemí

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s Evropskou unií. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Die Welt Merkelová rovněž uvedla, že reformy veřejných financí v Itálii a ve Francii jsou nedostatečné. Vlády těchto zemí musejí udělat víc, aby své rozpočty na příští rok uvedly do souladu s pravidly Evropské unie, domnívá se kancléřka.

„Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s Evropskou unií,“ řekla Merkelová. „A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích,“ dodala a poukázala přitom na takzvané zamrzlé konflikty v Podněstří, Abcházii, Jižní Osetii i na zásahy Ruska do dění na východě Ukrajiny.

Rusko tento týden tvrdě kritizovalo průběh parlamentních voleb v Moldavsku, ve kterých minulou neděli získaly většinu prozápadní strany. Moskva také zakázala dovoz moldavských vín, zeleniny a masa. Velkou kritiku si vysloužil i podpis dohody o „strategickém partnerství“, kterou v listopadu uzavřel ruský prezident Vladimir Putin se separatistickou gruzínskou Abcházií.

Merkelová v rozhovoru také bránila rozhodnutí Severoatlantické aliance (NATO) nezařadit v roce 2008 Ukrajinu a Gruzii do takzvaného Akčního plánu členství, který je obecně brán za jakýsi předstupeň plného začlenění do NATO. Ujistila zároveň, že NATO je připraveno bránit své členské země ve východní Evropě, tedy Polsko a Pobaltí. „Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou Alianci, platí,“ upozornila Merkelová.

Reformy v Itálii a ve Francii jsou nedostatečné, myslí si kancléřka Merkelová

Evropská komise před více než týdnem oznámila, že sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Brusel posuzoval rozpočtové plány většiny zemí platících společnou evropskou měnou euro. V případě Francie, Itálie a ještě Belgie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku.

Evropská komise stanovila, dokdy musí „Francie a Itálie přijmout dodatečná opatření“, uvedla Merkelová s tím, že jde o oprávněný požadavek. „Komise ale také jasně řekla, že to, co dosud předložili, není dostatečné. A s tím já souhlasím,“ dodala kancléřka.

Země platící eurem musely své plány na podobu rozpočtu na příští rok předložit komisi k 15. říjnu. S Bruselem, Paříží i Římem komise v minulých týdnech vedla intenzivní jednání.

Uvedené země se na nejvyšší vládní úrovni zavázaly na počátku příštího roku přijmout a realizovat strukturální reformy, které posílí hospodářský růst. Ve střednědobém horizontu to má zlepšit udržitelnost veřejných financí. Itálii a Belgii by jinak mohlo hrozit disciplinární řízení a Francii - druhé největší ekonomice bloku - pokuta, protože disciplinární řízení už s ní je vedeno.