Palestinský ministr zemřel po střetu s izraelskými vojáky

Ramalláh – Ministr bez portfeje palestinské vlády Zijád abú Ajn zemřel po zásahu izraelských vojáků proti demonstraci na Západním břehu Jordánu. Smrt palestinského ministra obě strany chtějí vyšetřit, nicméně tato zpráva ihned zažehla protiizraelské protesty - reportér ČT Jakub Szántó hlásí z oblasti na sever od Jeruzaléma a na předměstí Ramalláhu tvrdé střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskými pořádkovými silami.

Zdroj: ČTK/ZUMA/Shadi Hatem Autor: Shadi Hatem

Palestinský ministr se účastnil protestu ve vesnici Turmus Ajja u Ramalláhu. Abú Ajn šel podle svědků v čele zhruba stovky Palestinců a do střetu se zhruba patnáctičlennou hlídkou izraelských vojáků se dostal jako první. Izraelská média uvedla, že jeden z vojáků ho udeřil puškou do hrudníku, a ministr se skácel. Upadl do bezvědomí.

Podle fotografa agentury Reuters vezla zraněného muže sanitka do nemocnice v Ramalláhu, ministr v ní ale zemřel. Abú Ajnovi bylo 55 let a byl prý nemocen, k upřesnění příčiny smrti bude provedena pitva.

Protest se konal poblíž židovské osady Šilo od nočních hodin poté, co osadníci obvinili Palestince z krádeže klisny. Palestinci naopak tvrdili, že osadníci na palestinské motoristy útočí kamením a ničí olivovníky. Účastníci pochodu prý chtěli poblíž vysázet olivovníky na protest proti nelegální osadě, která vznikla u Turmus Ajji. Vojáci přijeli obě strany zklidnit. Ve snaze rozehnat shromáždění použili i slzný plyn.

Izraelský armádní mluvčí později uvedl, že příčinu smrti palestinského ministra budou zjišťovat rovněž izraelští patologové, kteří se připojí ke svým jordánským kolegům. Jordánci jsou prý již na cestě do země. Není jasné, zda se pitva uskuteční v Izraeli, nebo na Západním břehu Jordánu. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyjádřil nad ministrovým úmrtím lítost a prohlásil, že již bylo zahájeno vyšetřování incidentu.

Video Jakub Szántó: Ve středu večer už dochází k tvrdým střetům
video

Jakub Szántó: Ve středu večer už dochází k tvrdým střetům

Jakub Szántó: Ve středu večer už dochází k tvrdým střetům

u 10.12.2014

Reportér Jakub Szántó: Ministr zemřel v sanitce

Je to barbarství, reagoval šéf Palestinců

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás abú Ajnovou smrt označil za „nepřijatelný barbarský čin, o němž nelze mlčet“. Vyhlásil třídenní národní smutek a slíbil, že po vyšetření incidentu zaujme patřičná opatření. Zástupce nemocnice v Ramalláhu oznámil, že abú Ajn „zemřel po úderu do trupu hrdinskou smrtí“. Palestinská samospráva v reakci na událost okamžitě ukončila bezpečnostní spolupráci s izraelskými složkami. Radikální hnutí Hamas uvedlo, že lituje abú Ajnovy smrti, a vyzvalo Palestince, aby vypověděli jakoukoli spolupráci s Izraelem.

Zijád abú AjnDo agendy ministra abú Ajna patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu a také betonová bariéra, kterou Izrael kolem Západního břehu postavil. Předtím abú Ajn působil jako náměstek ministra pro vězeňské záležitosti.


Evropská unie a mezinárodní společenství se snaží situaci v oblasti zklidnit. Zmocněnec OSN pro Blízký východ Robert Serry vyzval Izrael, aby úmrtí ministra urychleně vyšetřil. Zároveň „vyjádřil soustrast ministrově rodině, palestinskému lidu a jeho vedení“. „Zvláštní zmocněnec vyzývá izraelské úřady, aby provedly urychlené, důkladné a transparentní vyšetřování okolností jeho smrti. Zároveň vyzývá ke klidu.“ Podobně reagovala i nová unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Očekává také, že se obě dvě strany konfliktu budou chovat zdrženlivě a vyhnou se jakýmkoli akcím, které by mohly ještě více zvýšit napětí. Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun obě strany vyzval, aby zabránily dalšímu vyhrocení násilí.

a