V Krejčířově cele našly schované mobily a paměťové karty

Pretoria - V cele, v níž v Pretorii vězní Čecha Radovana Krejčíře, se našly mobilní telefony a paměťové karty. Podle jihoafrického serveru Times LIVE byly ukryty v krabicích od mléka. Krejčíř čeká v jihoafrické věznici na soud kvůli údajnému pokusu o vraždu, únos a napadení.

„Věděli jsme, že (Krejčíř) komunikuje s lidmi, kteří jsou venku, ale nevěděli jsme, jakým způsobem. Našli jsme to díky udání,“ řekl listu nejmenovaný zdroj. V krabici prý byli vždy dva kondomy naplněné vodou a mezi nimi telefony a karty. Každá krabice byla uzavřená jako originál. „Vyšetřovatele zajímají informace na kartách a také to, komu Krejčíř telefonoval,“ sdělil zdroj.

Vedení věznice Kgosi Mampuru II záležitost nekomentovalo, ale policie informaci potvrdila. Její mluvčí Solomon Makgale řekl, že se v Krejčířově cele našel také iPad a že v pátek bylo v Krejčířově nemovitosti zabaveno několik set dokumentů.

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Themba Hadebe

Právník uprchlého podnikatele Piet du Plessis prohlásil, že nechápe povyk kolem celé záležitosti. „Podle vězeňského zákona má Krejčíř coby neodsouzený vězeň právo na tytéž výhody, jaké by měl v případě propuštění na kauci. Nejsme pro porušování předpisů, ale dokud nebude odsouzen, má na určité věci právo. Musí pročíst mnoho dokumentů. Nevěřím, že v tom je něco špatného - zejména jestliže jsme požádali, aby měl k této technice přístup,“ sdělil Du Plessis. Vyslovil názor, že nalezené předměty byly do cely záměrně nastrčeny někým jiným.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. V České republice byl odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jeho případnému vydání do Česka brání v Jižní Africe nedořešené azylové řízení.