Byl to narušený jedinec, řekl premiér Abbott o útočníkovi ze Sydney

Sydney – Australský premiér Tony Abbott označil pachatele večerejšího útoku v kavárně v Sydney jako hluboce narušeného jedince. Na policejním seznamu sledovaných teroristů podle něj nebyl. Při zásahu policejního komanda zemřeli kromě útočníka i dva rukojmí, další čtyři osoby byly zraněny. Jak zahynuli rukojmí, zatím policie neobjasnila. Stejně tak se není dosud znám ani motiv pachatele.

Premiér Tony Abbott přišel podobně jako jeho spoluobčané ke kavárně na Martin Place položit květiny. Pachatele útoku označil za hluboce narušeného jedince a přiznal, že byl policii „dobře znám, ale nebyl na seznamu osob sledovaných kvůli terorismu“. Včerejší události podle něj nemají spojitost s Islámským státem, útočník na toto hnutí prý napojen nebyl.

Drama v Sydney trvalo celkem šestnáct hodin. Začalo včera před polednem místního času, když do kavárny v centru města přišel muž a zadržel v ní desítky lidí. Několika rukojmím se podařilo z kavárny v průběhu dne uprchnout. Jakmile se ale z restaurace ozvaly výstřely, policie se rozhodla k zásahu. Akci doprovázela střelba a ohlušující granáty.

„Bylo tam sedmnáct rukojmích. Z nich pět včera uniklo. Několik jich je zraněných a dvě rukojmí zemřela. Šest jich vyvázlo bez zranění. Zastřelen byl útočník a jeden policista je postřelený na obličeji,“ shrnul bilanci tragédie policejní komisař Andrew Scipione.

Detektivové nyní vyšetřují, zda dva mrtvé rukojmí zabil sám útočník, nebo jestli zemřeli v palbě během přestřelky. První obětí je 34letý manažer kavárny Lindt Chocolat Tori Johnson. Asi dvě hodiny po půlnoci místního času, kdy začal mít Monis podle místních médií potíže udržet se bdělý, se ho Johnson pokusil odzbrojit. Vrhl se prý na něj, aby umožnil lidem z kavárny utéct. Monis ale začal střílet – v reakci na to policie vtrhla dovnitř.

Druhou obětí je 38letá advokátka Katrin Dawsonová, matka tří dětí. Ta byla nejspíš zastřelena, když do kavárny vtrhlo policejní komando. Podle australského tisku se Dawsonová snažila ochránit svou těhotnou přítelkyni.

Video V Sydney začalo vyšetřování, lidé nosí květiny na místo tragédie
video

V Sydney začalo vyšetřování, lidé nosí květiny na místo tragédie

V Sydney začalo vyšetřování, lidé nosí květiny na místo tragédie

16.12.2014 ST6

Spolupracovník ČT: Austrálie vyjadřuje velkou solidaritu

Soňa Kacerovská: Lidé žijící v Sydney policejní zásah schvalují

Policejní psycholog: Rukojmí mohou mít týdny psychické problémy

Policie tvrdí, že zákrok byl nevyhnutelný – pokud by k němu nedošlo, byly by prý ohroženy další životy. „Vyslýcháme teď každého, koho se to dotklo. Je to mnoho lidí a někteří jsou teď velice unavení. Musíme brát v úvahu jejich psychický stav,“ sdělila k pokračujícímu vyšetřování zástupkyně komisaře Catherine Burnová.

Stav raněných je podle spolupracovníka ČT v Austrálii Filipa Koubka stabilizovaný. „Zdá se, že i ti, co byli hlášeni jako těžce zranění, jsou mimo ohrožení života,“ řekl Koubek. Potvrdil, že obyvatelé Sydney nosí před kavárnu tisíce květin, píšou vzkazy rodinám a obětem: „Austrálie vyjadřuje velkou solidaritu.“

Ulice kolem kavárny jsou nadále uzavřeny, mimo provoz je i stanice metra přímo pod kavárnou. „I přes to, že politici radí lidem, aby šli normálně do práce a žili normálním pracovním dnem, tak je to stále znát,“ popsal Koubek.

Pachatelem byl 49letý íránský imigrant Man Haron Monis. Podle australských médií měl už dříve potíže se zákonem. Byl stíhaný za spoluúčast na vraždě své bývalé manželky, odsouzený byl rovněž za rozesílání urážlivých dopisů rodinám australských vojáků padlých v Afghánistánu a čelil obvinění z víc než čtyřiceti sexuálních útoků (více zde).