Rebelové se prý stahují, Nazarbajev a Lukašenko slibují Kyjevu pomoc

Kyjev – Proruští rebelové na východě Ukrajiny se stahují. Oznámil to ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk s tím, že povstalci během víkendu ustoupili od linie dotyku s ukrajinskými jednotkami. Podle Tymčuka se z fronty stáhli hlavně příslušníci ruské armády a ruští dobrovolníci. Oficiální armádní zdroje to ale zatím nepotvrdily. V Kyjevě jednali s ukrajinským prezidentem Alexandr Lukašenko a Nursultan Nazarbajev. Bělorusko i Kazachstán podle nich podporují nezávislost Ukrajiny. Státníci slíbili Kyjevu pomoc. O Donbasu má dnes Putin jednat s Porošenkem, Merkelovou a Hollandem - bez amerického prezidenta.

Boje utichají

Podle Tymčuka z fronty ustoupily zejména ruské jednotky. Oddíly proruských radikálů naopak zůstaly v místech silnějšího soustředění oddílů ukrajinské armády. Jde zejména o zhruba čtyřicetikilometrový úsek mezi městy Lysyčansk a Pervomajsk v Luhanské oblasti a některé sektory fronty u Doněcka a měst Telmanove a Novoazovsk v Doněcké oblasti. 

  • "Během víkendu byl v Luhanské a Doněcké oblasti zaznamenán odchod základní části jednotek ruských a teroristických vojsk od linie dotyku s ukrajinskými vojsky," citoval z Tymčukovy analýzy ukrajinský zpravodajský server Cenzor. 

Zpráva ukrajinské armády o bojích za posledních 24 hodin hovoří o lokálních přestřelkách u obcí Slovjanoserbsk, Frunze a Krymske v Luhanské oblasti a dílčích bojích u města Debalceve v Doněcké oblasti. Šest útoků povstaleckých vojsk zaznamenali ukrajinští vojáci i v areálu doněckého letiště.

Město Debalceve opustila kvůli bojům víc než polovina obyvatel. „V posledních třech měsících zavřela třetina všech obchodů a skončila výroba i některých firem,“ konstatovala místostarostka Tatjana Ogdanskajová.

Na východ Ukrajiny dorazil v neděli už desátý konvoj z Ruska. Podle Moskvy bude pomoc rozdělená především v separatisty ovládaném Luhansku a Doněcku. Ve víc než 180 nákladních vozech má být 1 400 tun nákladu - mimo jiné stavebního materiálu, léků, ale i vánočních dárků. Kyjev ale tvrdí, že Kreml dál zásobuje separatisty zbraněmi a municí. 


Porošenko pochválil Lukašenka za podporu ukrajinské suverenity

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přivítal v neděli v Kyjevě svého běloruského protějška Alexandra Lukašenka. Při této příležitosti ocenil pevný postoj Běloruska při uznání ukrajinské nezávislosti a teritoriální integrity. „Velmi oceňujeme váš rozhodný postoj, který jste vždy vyjadřovali, včetně neuznání listopadových voleb v Doněcku a Luhansku,“ prohlásil Porošenko, který Lukašenkovi nabídl, že pomůže Minsku ve zlepšení vztahů s Evropou. 

Bělorusko, které je zároveň blízkým spojencem Ruska, udržuje s Ukrajinou vřelý vztah. Právě Minsk v září hostil jednání takzvané kontaktní skupiny pro ukrajinskou krizi. „Všechno, o co nás ukrajinský prezident požádal - a teď to říkám veřejně - jsme udělali, a tak to zůstane i dál. Není to pro nás žádná hra,“ podotkl běloruský prezident. 

Video Porošenko ocenil Lukašenkovu snahu podpořit nezávislou Ukrajinu
video

Porošenko ocenil Lukašenkovu snahu podpořit nezávislou Ukrajinu

Porošenko ocenil Lukašenkovu snahu podpořit nezávislou Ukrajinu

zpr: 10.00, 22.12.2014

Kazachstán plánuje Ukrajině poskytnout dodávky uhlí

Povstalci na východě Ukrajiny ustupují

V ulicích ale proti Lukašenkovi demonstrovaly desítky aktivistů, kteří v rukou třímali bílo-červené vlajky - symboly opozice, které jeho režim zakázal. „V Bělorusku takový protest dělat nemůžete, protože je to tam považované za zločin, a tak jsme tady na Ukrajině (…) Je to přátelství s běloruským diktátorem a my to odsuzujeme,“ konstatovala uprchlice Olga Komarovskaya. „Nemyslíme si, že přijel jen na návštěvu - přijel se sem dohodnout se separatisty. Jde o Putinův záměr a on ho nebude naplňovat sám,“ myslí si běloruský aktivista Dmitrij Zgunich. 

  • Ukrajinista David Svoboda: „Pro Lukašenka je to hra mezi Ruskem a Západem, jejímž výsledek má být zpevnění vlastní pozice. Lukašenko si nedělá žádné iluze, co by se mohlo stát, kdyby se Putinovi znelíbil, nebo se Putin přičinil vysloveně o jeho politický pád.“

O roli prostředníka stojí také Nazarbajev

Do Kyjeva dnes dorazil kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev. V rusko-ukrajinském sporu je podle svých slov připraven plnit roli prostředníka. Zastavení palby a zahájení politických rozhovorů o budoucím uspořádání země je podle něj prvořadým úkolem všech účastníků nynější krize.

Ukrajinista David Svoboda o postoji Nazarabajeva

„Nazarbajev si na konci své politické dráhy dělá vrásky z toho, že se dramaticky proměnil duch ruské rétoriky, a to v předvečer zahájení Euroasijské unie, které má být Kazachstán členem. V Kazachstánu je 25procentní ruská menšina a Putin se koncem srpna dost zlověstně vyjádřil, že Nazarbajev doslova z ničeho vykřesal stát. Tato rétorika zpochybňuje fundamenty kazašské státnosti. Tuší, že by se podobný scénář jako na Krymu mohl opakovat také v Kazachstánu.“


Nazarbajev slíbil Ukrajině energetické uhlí náhradou za výpadky na Donbasu, s Porošenkem se dohodli i na plném obnovení vojenské spolupráce. Ta by mohla alespoň částečně nahradit kooperaci ukrajinských a ruských firem narušenou válkou.  Ukrajinský prezident pak poděkoval svému protějšku za podporu. Jeho stanovisko ke konfliktu označil za „pevné a zásadové“.

Od počátku proruského povstání v polovině dubna zahynulo na Donbasu podle odhadů přes 4 700 lidí, z velké části civilistů.