Separatisté propustili další čtveřici zajatců, výměna je u konce

Kyjev  Další tři ukrajinské vojáky a jednoho civilistu dnes propustili ze zajetí proruští separatisté na východě Ukrajiny. Výměna zajatců mezi vládními jednotkami a povstalci by vydáním této čtveřice měla být u konce. V pátek už ukrajinská strana propustila přes 220 rebelů a proruská asi 145 vojáků. V oblasti dál platí křehké příměří dohodnuté počátkem měsíce.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Palinchak Mikhail
Video Výměna zajatců mezi ukrajinskou vládou a povstalci je u konce
video

Výměna zajatců mezi ukrajinskou vládou a povstalci je u konce

Podle facebookového vyjádření náměstka ukrajinského ministra obrany Vasyla Budyka „teroristé“, což je termín Kyjeva pro povstalce, propustili tři vojáky a civilistu bez další reciproční výměny. Vojáci byli podle něj v zajetí 118 dnů a civilista byl povstalci vězněn 103 dny. Výměna zajatců je zatím jediným hmatatelným výsledkem posledních kontaktů mezi představiteli Kyjeva a proruskými vzbouřenci.

Na Štědrý den se v běloruské metropoli Minsku konalo předběžné jednání kontaktní skupiny, tvořené zástupci ukrajinské vlády, separatistů, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Moskvy. Mnoho informací o jeho výsledku se na veřejnost nedostalo, kromě toho, že jednání bylo obtížné a že se podařilo definitivně dojednat výměnu zajatců. Další setkání vyjednávačů se očekávalo v pátek, ale bylo bez upřesnění odloženo.

Klíčovými body rozhovorů je nyní dodržování příměří a stažení těžké výzbroje z frontových linií mimo třicetikilometrovou bezpečnostní zónu. Klid zbraní je v současné době znatelně výrazněji respektován, než tomu bylo ještě před několika týdny, nicméně ojedinělá provokativní střelba se stále někde ozývá. Podle armádních zdrojů tomu tak bylo i v noci na dnešek u doněckého letiště.

Pokud jde o stahování těžkých zbraní, generál Oleksandr Rozmaznin z generálního štábu ukrajinské armády ve čtvrtek sdělil, že začne po 26. prosinci v případě, že bude dodržováno příměří.

Rozložení vojenských sil na východě Ukrajiny (ATO&Crimea - informace vycházející ze státních ukrajinských zdrojů)