Psychiatrická nemocnice u Užhorodu bere pacienty z válkou zasažených částí Ukrajiny

3 minuty
Události: Psychiatrická nemocnice v Užhorodě
Zdroj: ČT24

Nejzápadnější část Ukrajiny útoky prakticky nezasáhly, dopady války jsou ale patrné i tam. Třeba v psychiatrické léčebně nedaleko Užhorodu, kde pomáhali přijímat pacienty z evakuovaných oblastí. V současnosti se jedná o několik stovek mužů.

„Jsou to lidé s alkoholismem, drogovou závislostí, psychologickými problémy nebo lidé, kteří prožili takové zážitky, se kterými se nevyrovnali,“ řekla ředitelka ústavu Oksana Ignatižaková.

Například Vasil je v ústavu už dvanáct let, Ludvik teprve tři. Pravidelně jsou pod dohledem místních ošetřovatelů, kteří jim podávají léky. Jinak mají volný režim, mohou areál opustit a přivydělat si ve vesnici.

Muži se spolu s dalšími pacienty podílejí i na pracích, jako je například malování. K těm nejoblíbenějším tu patří výroba betonových dlaždic. Ze svých vlastních výrobků si pak skládají chodník. Vyrobené kusy ale nesmí prodávat.

„Je to pro ně dobré, protože pak mají pocit, že jsou mezi námi, že jsou potřební,“ vysvětila terapeutka.

„Psychiatrická léčebna je jednou ze sedmi v Zakarpatské oblasti, terapeuti se tu starají zhruba o 320 lidí. Všechno to jsou muži. Drtivá většina těch, které sem přijmou, tu zůstane. Do běžného života se vrací jen deset procent z nich,“ popsal reportér ČT Jan Řápek.

Západ Ukrajiny, který dřív patřil k Československu, boje nezasáhly, i přesto tady válku pocítili. Ústav se v prvních dnech ocitl bez potravin, bez paliva, mezi zaměstnanci panovala nejistota. Nakonec právě v Zakarpatské oblasti přijali pacienty z více zasažených regionů – ze Žitomiru a Záporoží.

„Poté, co nám nabídli přijmout pacienty (z válečné zóny), tak jsme pochopili, že u nás je bezpečno a můžeme si trochu oddechnout a pomoci druhým,“ prohlásila Ignatižaková.

Zatím se nestalo, že by kvůli válce museli v sanatoriu přijímat velké množství pacientů s čerstvými psychickými problémy. To podle jeho ředitelky hrozí až po konci války.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 2 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 13 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 19 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...