Češi mohou do Pobaltí bez omezení, oznámil Petříček

Lotyšsko a Estonsko vrátily Česko na seznam bezpečných zemí, cestování do těchto států je opět pro Čechy bez omezení, řekl na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). 

Video Tisková konference o bezpečném cestování během pandemie
video

Tisková konference o bezpečném cestování během pandemie

Zdroj: ČT24

Lotyšsko a Estonsko zařadily Česko na seznam středně rizikových zemí na počátku července. Čeští turisté tak museli po vstupu do země nastoupit do dvoutýdenní karantény, země neuznávaly ani negativní testy na covid-19.

Nyní omezení odpadá, české velvyslanectví v Lotyšsku ale upozorňuje, že karanténa v zemi zůstává povinná pro Čechy v případě, že by do země přijeli z některé z rizikových zemí. V sousedství Lotyšska je to Švédsko.

„Aktuálně nemáme žádný signál, že by nás některá členská země (EU) zvažovala zařadit mezi méně bezpečné státy z epidemiologického hlediska. Samozřejmě se průběžně snažíme popisovat našim kolegům, jaká opatření jsou u nás zaváděna, jaká situace je v konkrétních ohniscích, že se jedná o lokální záležitosti,“ řekl Petříček.

Podle něj se mění i přístup evropských států k posuzování rizikovosti zemí, častěji zohledňují lokální specifika při růstu počtu nakažených a nepřepočítávají ho pouze na počet obyvatel.

Podle Petříčka se také nechystá přeřazení některých populárních turistických destinací na český seznam méně bezpečných zemí. Upozornil, že například v Chorvatsku sice počet nakažených vzrostl, ale většina případů je v oblasti kolem Záhřebu, a nikoli u pobřeží, kam míří čeští turisté.

Tunisko je stále v jednání

Co se týče zemí mimounijních, Tunisko je Evropskou unií zařazeno mezi bezpečné státy, podle Petříčka nyní ministerstvo jedná o recipročním zařazení Česka na seznam bezpečných zemí Tuniska. Věří, že se situace vyjasní v následujících týdnech.

V případě Gruzie se čeká na vývoj tamní pandemické situace. Pokud jde o další populární dovolenkové destinace, jako jsou Egypt a Turecko, tyto země nejsou na evropském seznamu bezpečných zemí. EU má pochybnosti o kvalitě jejich testování.

Chystá se semafor pro země mimo Unii

Stát aktuálně sestavuje pro cesty do zahraničí takzvaný semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka.

Parametry vycházejí z hodnocení epidemiologické situace v každé zemi. Další pravidla pro příjezd cizinců si pak stanovují i jednotlivé země. Podrobné informace o jednotlivých státech jsou dostupné na webu ministerstva zahraničí. 

Ministr také uvedl, že cizinci, kteří tvoří pár s českým občanem, budou moci přicestovat do Česka, partnerství však musí doložit například pomocí nájemní smlouvy. Pouhá společná fotografie nestačí.