Celoplošný přechod na DVB-T2 je na úplném konci. Jako poslední se vypíná vysílač v Ploštinách

Celoplošný přechod na nový standard DVB-T2 završí České Radiokomunikace před půlnocí vypnutím vysílání DVB-T komerčních kanálů zastoupených v třetím multiplexu z valašských Ploštin. Nový multiplex 23 začne odsud vysílat ve čtvrtek brzy ráno, vyplývá z informací firmy.

Televizní vysílač na Ploštinách u Valašských Klobouk na Zlínsku
Zdroj: ČTK Autor: Glück Dalibor

Z vysílače u Valašských Kloubouků od konce září nevysílá v DVB-T první multiplex s programy ČT, od minulého týdne se přidal i druhý multiplex s hlavními kanály Novy a Primy. Se středou končí i vysílání dalších programů Primy, Barrandova, Seznamu a Óčka na kanále 25.

Celoplošný přechod na nový standard DVB-T2 v Česku je tak s tím krokem u konce. Česká televize vysílá už jen v nové síti od začátku října, kdy přechod završilo vypnutí vysílačů ve Zlínském kraji.

Na nový televizní vysílací standard DVB-T2 si již přeladilo 2,5 milionu domácností. Kvůli koronavirové krizi byl postup letos pozastaven a o čtyři měsíce prodloužen.

Uvolněné pásmo 700 MHz je určeno pro budování rychlých mobilních sítí 5G. Kmitočty nyní Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nabízí v aukci. K přechodu na nový vysílací standard došlo na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod.

V rámci DVB-T2 mají diváci nadále bezplatný přístup k hlavním tuzemským TV programům zdarma, k řadě z nich v HD kvalitě. Prostřednictvím DVB-T2 a HbbTV (červeného tlačítka), kterým je vybavena naprostá většina všech televizorů, lidé získají přístup k IPTV službám televizních stanic přes internet.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 55 procent domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 procent domácností v Česku a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Informace o přechodu na DVB-T2 najdou diváci na digict.cz nebo televizezadarmo.cz.