Funkce prezidenta je nad jeho chápání, opřela se do Trumpa Obamová. Jedinou cestou z chaosu je podle ní hlas Bidenovi

Události: V USA začal sjezd demokratů. Kvůli koronaviru je jen on-line (zdroj: ČT24)

Donald Trump je špatný prezident, přináší chaos, rozděluje a zcela mu schází empatie. Během prvního dne nominačního sjezdu Demokratické strany to řekla bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová. Jediným způsobem, jak ukončit současný chaos, je podle ní dát na podzim hlas Joeu Bidenovi. Bývalého viceprezidenta  na sjezdu podpořil i vermontský senátor Bernie Sanders či bývalý republikánský guvernér John Kasich.

„Naše hospodářství je v troskách, protože tento prezident virus příliš dlouho podceňoval,“ řekla Obamová v předtočeném projevu. Trump podle ní přináší Spojeným státům chaos, rozděluje společnost a zcela mu chybí empatie. „Donald Trump je špatným prezidentem pro naši zemi,“ dodala manželka bývalého šéfa Bílého domu Baracka Obamy. Funkce prezidenta je podle ní zjevně nad Trumpovo chápání. Jedinou nadějí, jak ukončit prezidentem způsobený chaos, je tak podle Obamové dát v listopadových volbách hlas Joeu Bidenovi.

Donald Trump je špatným prezidentem pro naši zemi. Měl dost času dokázat, že na to má, ale evidentně je funkce nad jeho chápání. Nedokáže být tím, kým potřebujeme, aby byl.
Michelle Obamová

Bidena a Kamalu Harrisovou, která by se měla stát v případě vítězství viceprezidentkou, ve svém projevu na sjezdu podpořil i někdejší uchazeč o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům, vermontský senátor Bernie Sanders. Ten v projevu tlačil na to, aby jeho progresivistické křídlo přišlo k volbám. „ Ty věci, které on sliboval ve své kampani, například zdravotní pojištění pro všechny, podstatně nižší studentské půjčky, s Joem Bidenem konzultuje,“ řekl zpravodaj ČT v USA David Miřejovský.

Podle Sanderse je nyní ve hře budoucnost americké demokracie, hospodářství, ale i budoucnost planety. Nadcházející volby označil za „nejdůležitější v moderní historii“ USA a varoval, že současný šéf Bílého domu vede zemi na „cestě k autoritářství“. Kromě Sanderse v proslovech Bidena podpořilo i několik jeho dalších protivníků z klání o demokratickou nominaci.

Na podporu demokratického kandidáta vystoupil na sjezdu i bývalý republikánský guvernér státu Ohio a známý Trumpův kritik John Kasich. Svou podporu soupeře současné hlavy státu označil za „vlasteneckou povinnost“.

Na dálku promluvil i bratr George Floyda, Afroameričana, který na konci května zemřel při policejním zásahu. Televize CNN označila za nejsilnější moment první části večera řeč Kristin Urquizaové, jejíž otec podlehl nemoci covid-19. Žena svou emocionální výpovědí podpořila tvrzení demokratů, že Trump naprosto nezvládl řešení koronavirové krize v zemi. Urquizaová zdůraznila, že její otec netrpěl do té doby, než se nakazil koronavirem, žádnou nemocí. „Jedinou jeho nemocí byla důvěra v Donalda Trumpa, a za ni zaplatil životem,“ řekla.

V úterý Demokratická strana oficiálně vyšle Bidena jako svého kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Na sjezdu v ten den promluví jeho žena Jill či bývalý prezident Bill Clinton. Následující den vystoupí předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová a exprezident Barack Obama. Poslední den sjezdu bude patřit závěrečnému projevu Joea Bidena.

Wisconsin je „swing state“, Trump náskok stahuje

Původně se měl sjezd demokratů konat v Milwaukee ve státě Wisconsin. Očekávala se účast až 50 tisíc lidí. Plány ale překazila pandemie covidu-19, kvůli které demokraté přesunuli program sjezdu z valné části na internet.

Důvodem pro vybrání Wisconsinu jako místa pro nominační sjezd je podle zpravodaje ČT Davida Miřejovského fakt, že se jedná o takzvaný „swing state“. Termín označuje stát, kde je těžké odhadnout, jaký kandidát může volby vyhrát. Podpora se tedy může přehoupnout (anglicky „swing“) na jakoukoli stranu.

„Wisconsin byl od roku 1984 jasně pro demokraty až do roku 2016, kdy tu poměrně překvapivě vyhrál Donald Trump. To je záležitost, kterou Demokratická strana nechce opakovat,“ vysvětlil Miřejovský. Proto demokratické špičky měly přijet do Milwaukee a měly voličskou základnu burcovat. Průzkumy ve Wisconsinu ukazují, že Biden vede už jen o rozdíl statistické chyby, tedy přibližně o čtyři procentní body.

Republikáni formálně nominují prezidenta Donalda Trumpa jako svého kandidáta příští týden. Také republikánský sjezd bude kvůli pandemii značně omezen. Trump chce navzdory kritice svou stranickou nominaci přijmout přímo v Bílém domě. Svého soupeře Bidena prezident krátce před začátkem demokratického sjezdu označil za „loutku levicových extremistů“ a „trojského koně socialismu“.