Biden si za viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, první ženu tmavé pleti v historii

Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS, píše agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že se Harrisová stala první političkou tmavé pleti, která se dostala takto daleko v prezidentské kampani. Harrisová na Twitteru napsala, že Biden dokáže Američany sjednotit a že stát po jeho boku pro ni bude čest.

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

„Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku,“ uvedl Biden na Twitteru, přičemž senátorku označil za „nebojácnou bojovnici“ za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy. V SMS svým stoupencům Biden uvedl „Společně s vámi Trumpa porazíme“.

Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu. Harrisová na Twitteru napsala, že je Bidenovou volbou poctěna a že Biden dokáže podle ní sjednotit Američany.

Harrisová sama usilovala o Bílý dům

Demokratická senátorka se sama ucházela o stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu, ale svou kampaň ukončila ještě v prosinci minulého roku. Podle AP je proto důkladně obeznámená s fungováním prezidentské kampaně.

Senátorka je zároveň jednou z nejvýraznějších postav Demokratické strany, a po ukončení vlastního boje o post šéfky Bílého domu se tak o ní brzy začalo hovořit jako o favoritce na post Bidenovy spolukandidátky. V horní komoře Kongresu sehrála Harrisová výraznou roli během Trumpova impeachmentu a patří k dlouhodobým hlasitým kritikům současného prezidenta.

Harrisová je v politických postojích více nalevo než Biden, ovšem zdržuje se některých radikálních požadavků, které prezentoval další bývalý uchazeč o demokratickou nominaci Bernie Sanders.

Pětapadesátiletá politička, jejíž matka pocházela z Indie a otec z Jamajky, je vystudovaná právnička a má dlouholeté zkušenosti ze státní správy. V letech 2011 až 2017 byla generální prokurátorkou státu Kalifornie a předtím působila jako okresní státní zástupkyně v San Franciscu. Harrisová prosazuje zdravotní péči pro všechny a legalizaci příležitostného užívání marihuany.

Demokraté výběr Harrisové přivítali

Výběr Harrisové jako Bidenovy pravé ruky s nadšením přivítali přední představitelé Demokratické strany. Bývalý prezident Barack Obama napsal, že senátorka je na svou novou roli „více než připravena“, protože celou svou kariéru postavila na boji za dodržování ústavy.

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je výběr Harrisové „hrdým milníkem pro celou zemi“, exprezident Bill Clinton zase míní, že společně s Bidenem vytvoří „vynikající tým“. Podle bývalé kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové už Harrisová dokázala, že umí skvěle sloužit veřejnosti a má vůdcovské schopnosti.

Současný kalifornský guvernér Gavin Newsom uvedl, že jde o zásadovou, empatickou a nadanou političku, která je pro roli Bidenova partnera dokonalou volbou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 4 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 4 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 4 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 10 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 11 hhodinami
Načítání...