Biden si za viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, první ženu tmavé pleti v historii

Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS, píše agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že se Harrisová stala první političkou tmavé pleti, která se dostala takto daleko v prezidentské kampani. Harrisová na Twitteru napsala, že Biden dokáže Američany sjednotit a že stát po jeho boku pro ni bude čest.

Kamala Harrisová
Zdroj: ČTK/ABACA/Miami Herald/TNS/ABACA

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

„Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku,“ uvedl Biden na Twitteru, přičemž senátorku označil za „nebojácnou bojovnici“ za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy. V SMS svým stoupencům Biden uvedl „Společně s vámi Trumpa porazíme“.

Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu. Harrisová na Twitteru napsala, že je Bidenovou volbou poctěna a že Biden dokáže podle ní sjednotit Američany.

Harrisová sama usilovala o Bílý dům

Demokratická senátorka se sama ucházela o stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu, ale svou kampaň ukončila ještě v prosinci minulého roku. Podle AP je proto důkladně obeznámená s fungováním prezidentské kampaně.

Senátorka je zároveň jednou z nejvýraznějších postav Demokratické strany, a po ukončení vlastního boje o post šéfky Bílého domu se tak o ní brzy začalo hovořit jako o favoritce na post Bidenovy spolukandidátky. V horní komoře Kongresu sehrála Harrisová výraznou roli během Trumpova impeachmentu a patří k dlouhodobým hlasitým kritikům současného prezidenta.

Harrisová je v politických postojích více nalevo než Biden, ovšem zdržuje se některých radikálních požadavků, které prezentoval další bývalý uchazeč o demokratickou nominaci Bernie Sanders.

Pětapadesátiletá politička, jejíž matka pocházela z Indie a otec z Jamajky, je vystudovaná právnička a má dlouholeté zkušenosti ze státní správy. V letech 2011 až 2017 byla generální prokurátorkou státu Kalifornie a předtím působila jako okresní státní zástupkyně v San Franciscu. Harrisová prosazuje zdravotní péči pro všechny a legalizaci příležitostného užívání marihuany.

Demokraté výběr Harrisové přivítali

Výběr Harrisové jako Bidenovy pravé ruky s nadšením přivítali přední představitelé Demokratické strany. Bývalý prezident Barack Obama napsal, že senátorka je na svou novou roli „více než připravena“, protože celou svou kariéru postavila na boji za dodržování ústavy.

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je výběr Harrisové „hrdým milníkem pro celou zemi“, exprezident Bill Clinton zase míní, že společně s Bidenem vytvoří „vynikající tým“. Podle bývalé kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové už Harrisová dokázala, že umí skvěle sloužit veřejnosti a má vůdcovské schopnosti.

Současný kalifornský guvernér Gavin Newsom uvedl, že jde o zásadovou, empatickou a nadanou političku, která je pro roli Bidenova partnera dokonalou volbou.