Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Afghánistán v rukou Talibanu

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře - Armádní generál Aleš Opata o misi v Afghánistánu

Zdroj: ČT24
  • Spojené státy americké a afghánské radikální hnutí Taliban podepsaly v únoru 2020 dohodu, která se stala základem pro stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu. Samotné stahování začalo letos 1. května. Původně chtěly USA proces dokončit do 11. září, ale začátkem července prezident Joe Biden prohlásil, že americká vojenská mise v Afghánistánu skončí už do konce srpna. V noci na 31. srpna skutečně odletělo poslední letadlo s vojáky.
  • Od června se objevovaly informace o postupu Talibanu v zemi. Hnutí obsadilo 22. června hlavní přístupovou cestu do Tádžikistánu, 9. července získalo kontrolu nad přechodem Islám Kala, což je nejdůležitější post na hranici s Íránem. Šestého srpna do rukou Talibanu padla první provinční metropole; zmocnil se města Zarandž v provincii Nimrúz. V dalších dnech získávalo hnutí další střediska.
  • Dvanáctého srpna Taliban obsadil třetí největší město Herát a druhé největší město Kandahár. Patnáctého srpna pak získal i Kábul a následně hnutí prohlásilo, že válka v Afghánistánu skončila a že kontroluje většinu úředních budov v zemi.