Galerie:
Kolekci letošního 23. Salonu filmových klapek tvoří 132 děl. „Již tradičně přispěli výtvarníci, jako je Kristian Kodet, Jaroslav Němeček, Jiří Slíva, Kateřina Miler, ale také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Gӧttlich, kteří jsou do našeho projektu zapojeni od samotného začátku,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu Filmtalent Zlín a prezident festivalu Čestmír Vančura.
Každý rok se do salonu zapojí noví autoři. „Letos je to například kreslíř, ilustrátor a autor postavičky Rudy Pivrnce Petr Urban nebo třeba zakladatel a nejvýraznější představitel české streetartové scény a kultovní postava domácí graffiti scény Michal Škapa,“ uvedla mluvčí.
Klapky mají různou podobu, objevují se na nich filmové nebo dětské motivy, také inspirace hlavním tématem 60. ročníku, kterým je „2020: Návrat do budoucnosti“. „Máme radost, že svou klapku s příznačným názvem, Pohádky tisíce a jedné noci, poslala ze zámoří i paní Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana – průkopníka trikového filmu, jenž by letos oslavil 110. narozeniny,“ uvedl Vančura.
Klapky po Zlínu zamíří do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna, poté zpět do Zlína, kde se 6. září vydraží. „Výtěžek z dražby bude stejně jako v předchozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V pondělí 7. září dopoledne vybere Nadační fond Filmtalent Zlín na základě prezentace projektů ty, mezi které se finanční prostředky rozdělí,“ uvedla mluvčí.
V rámci Salonu filmových klapek se dosud vydražilo 2492 klapek s výnosem 35,6 milionu korun. „Nejúspěšnější byla za celou dobu existence projektu klapka Libora Vojkůvky Touhy plná, klapka rozevřená, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun,“ uvedla mluvčí. Od roku 1998 podpořil nadační fond z výtěžku aukce více než 30 miliony korun 350 projektů.