Ztrátové obchody na vesnicích si říkají o dotace, radnice vymýšlejí, jak platit. Nebo neplatit

Desítky obchodů s potravinami v malých moravských obcích jsou v ohrožení. Nakupovat do nich chodí místní hlavně základní potraviny za nízké ceny. Obchodníci žádají starosty o příspěvky na ztrátové prodejny. Jinak je přestanou provozovat. Jasno má být do konce roku.

Video Prodejnám v malých obcích se nedaří
video

Prodejnám v malých obcích se nedaří

V Nezdenicích na Uherskohradišťsku se potýká s velkými problémy tamní prodejna potravin. Lidé jsou do ní zvyklí chodit už 45 let, nejvíc je mezi nimi penzistů a maminek na mateřské dovolené. Jenže zákazníků je i tak málo. Kdo může, velký nákup si vozí z města.

Tržby vesnické samoobsluhy nerostou, náklady na mzdy a energie ano. Roční ztráta dosahuje 120 tisíc korun. Jednota proto žádá, aby ji zaplatila obec, jinak prodejna skončí. „Potřebovali bychom stanovisko do 31. prosince. Nehrozí ale, že bychom tu prodejnu uzavřeli k 1. lednu, protože to by bylo otázkou dalšího jednání,“ řekl předseda představenstva Jednoty Uherský Ostroh František Polák.

Konec obchodu by si nepřála ani starostka. „Opravu si nedovedu představit, že by najednou po tolika letech zanikl. Uvidíme, jaká budou vlastně následná jednání,“ uvedla starostka Nezdenic Libuše Bídová (Trikolóra).

Některé obce hledají nové obchodníky

Zda přispívat na ztrátový provoz obchodu, nebo o něj přijít, řeší i v dalších menších obcích na Slovácku. Dilema museli řešit ve Stříbrnicích už vloni a letos zase znova. Jednota nemusí platit obci nájem a energie. Vloni dostala 180 tisíc korun, teď žádá ještě víc. Stříbrnice proto zkoušejí hledat jiného obchodníka.

To v nedalekém Břestku zavřela Jednota už předloni. Neměla zaměstnance. Obec si brzy sama našla podnikavou vietnamskou rodinu a nabídla i ubytování. „Bydlí v nájemním bytě v naší obci a ukázalo se, že to byl velmi pozitivní krok,“ přiblížil starosta Břestku Jindřich Krušina (ODS).

Místní si pochvalují hlavně jejich dlouhou otevírací dobu. „Od půl sedmé až do osmé, někdy do čtvrt na devět. A svátek nesvátek. Jsme velice rádi, že jsou tu,“ svěřila se obyvatelka Břestku Marie Pelikánová.

„Protože je nikdo nekontroluje. Tady nemůže nikdo živnostníkovi nařídit, aby pracoval osm hodin,“ kontroval Polák. Konkurence vietnamských obchodníků se ale Jednota Uherský Ostroh neobává. Ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji provozuje víc než 120 prodejen. Dotace žádá pro 30 nejztrátovějších, očekává, že v příštím roce jich ještě přibude.