Na Sokolovsku doprovází děti do školy ochranka. Kvůli přemnoženým divočákům

Kvůli přemnoženým divočákům, kteří se běžně pohybují po Bukovanech na Sokolovsku, tam doprovází děti do školy bezpečnostní agentura. Zvířata už dosáhla takového počtu, že se starosta obává o bezpečnost místních. Podle veterinářů je černé zvěře moc v celé republice a v zimě se navíc stahuje k obydlím za potravou.

Video Události
video

Události: Bukovanské děti chodí do školy s ochrankou

„Ti divočáci se tady zdržují celý den. Lidi mají strach. Bojí se posílat děti do školy,“ popisuje starosta Bukovan Miroslav Stropek (STAN). Divoká prasata třeba běžně přicházejí k popelnicím několik metrů od obecního úřadu v centru Bukovan a hledají tam potravu.

Místní děti při jedné cestě do školy dokonce na telefon natočily prasata i s mláďaty. Ředitelka karlovarské krajské veterinární správy Mária Slepičková upozorňuje, že u selat je vždycky i bachyně, která při jakémkoli ohrožení útočí.

Ředitel místní školy František Hořínek poukazuje na to, že ráno chodí děti do družiny a riziko tak roste. Nově je proto v Bukovanech doprovází ostraha. Starosta také zamýšlí lovcům přidat peníze na patrony.

/*json*/{"map":{"lat":50.1827846789385,"lng":12.61613537988286,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.1630442686333,"lng":12.579002380371094,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Myslivci v okolních revírech už zvýšili odstřel divočáků, do obce ale s puškami nemůžou. Stěžují si také, že výkupní cena zvěřiny spadla oproti loňskému létu na méně než polovinu, zatímco náklady se nezměnily.

Podobně jako Bukovany uvažují o speciálních odměnách pro lovce ale i další města, protože někdy i metráková zvířata v centrech příjemné pomyšlení nepředstavují.