Na Brněnsku vykolejil vlak. Hasiči z něj evakuovali 150 lidí

V Tišnově na Brněnsku vykolejily ve čtvrtek po deváté ranní poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se ale nepřevrátily. Z vlaku hasiči evakuovali 150 lidí, událost se obešla bez zranění. Provoz se na trať vrátí pravděpodobně v pátek.

Video Mimořádná zpráva: V Tišnově u Brna vykolejily dva vagony rychlíku
video

Mimořádná zpráva: V Tišnově u Brna vykolejily dva vagony rychlíku

Zdroj: ČT24

Záchranná služba původně poslala na místo čtyři posádky včetně vrtulníku. „Je to ale bez zranění. S cestujícími jsme komunikovali a nikdo nebyl ve stavu, že by vyžadoval naše ošetření,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle mluvčí Českých drah Gabriely  Novotné by měl být v pořádku i strojvedoucí.

Trať z Tišnova do Řikonína je zavřená. „Po celý den musí cestující počítat s komplikacemi a přestupy na náhradní autobusovou dopravu. Největší komplikace bude představovat nakolejení vozu a oprava trati,“ popsala drážní mluvčí Novotná.

Původně se očekávalo zprůjezdnění ještě ve čtvrtek, nejdříve ale vlaky místem projedou až v pátek. „Je hodně poškozená, kolejový svršek plus trakční vedení, zabezpečovací zařízení a drážní vozidla Českých drah. Hledáme nouzovou cestu, jak zprovoznit trať co nejdříve,“ uvedl vrchní inspektor Správy železnic Miroslav Matuš.

Vykolejené vagony vlaku v Tišnově
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Inspektoři vyšetřují příčinu nehody

Mluvčí policie Bohumil Malášek uvedl, že vlak jel z Prahy a Havlíčkova Brodu směrem na Brno a mezi přejezdem v Předklášteří a tišnovským nádražím vykolejil. V místě je podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše výluka, vlak jí měl projíždět sníženou rychlostí.

„Při průjezdu výhybkou došlo k vykolejení. Drážní hasiči se snaží vozy dát zpět na koleje. Až se tak stane, zkontrolujeme stav výhybky. Příčinu vyšetřujeme. Výši škody zatím neznáme. Určí se, až budou vlaky pryč a zkontrolují se podvozky a také výhybka,“ uvedl Illiaš. 

V Tišnově vykolejil vlak
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Podle Novotné zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byla příčina na straně Českých drah. „Potřebujeme vyloučit buď technickou závadu, nebo selhání lidského faktoru,“ uvedl řekl Matuš. Pracují podle něj s oběma verzemi. Trať vedoucí přes Vysočinu není hlavním koridorem, ten vede přes Pardubice a Českou Třebovou. 

Škoda na vlaku činí podle odhadu tři miliony korun, řekl ČTK mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Podle něj teprve v pátek budou moci místem projet vlaky, avšak po jiných kolejích a s dieselovými motory, protože na dotčené koleji je poškozená výhybka a také trakční vedení. „Oprava potrvá několik dní,“ uvedl Illiaš.

Nehod na železnici přibývá

V posledních týdnech se stalo na železnici více nehod. Nejtragičtější byla červencová srážka vlaků u Perninku na Karlovarsku, při které zemřeli dva lidé a více než 20 se zranilo.

Další tragická nehoda se v polovině července stala u Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí.

Před dvěma dny se zase v Jihlavě srazil nákladní vlak s lokomotivou. Nikdo se nezranil, vznikla ale škoda přes sedm milionů.