Brno schválilo rozpočet. Peníze půjdou do nové tramvajové trati či městského okruhu

Zastupitelé Brna v úterý schválili rozpočet na rok 2019 s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie. Rozpočet proto bude vyrovnaný, celkové zdroje včetně příjmů budou také 15,2 miliardy korun. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun, peníze budou směřovat hlavně na dopravní stavby, nové byty a kulturu.

Schválení rozpočtu předcházela dlouhá debata. Mnoho otázek měli především bývalý primátor Petr Vokřál a bývalý náměstek Richard Mrázek (oba ANO). Vokřál řešil financování kultury, Mrázek se ptal na jednotlivé projekty a jejich spolufinancování.

Vokřál po debatě řekl, že podle něj se koalice v rozpočtu nevyzná, a proto se hnutí ANO zdrží hlasování. Pro rozpočet zvedlo ruku 31 zastupitelů, šest bylo proti, a to čtyři z SPD a dva z ANO. Celkem 15 zastupitelů ANO se zdrželo.

Mezi hlavní investice patří pokračování prací na přeložení tramvajové trati z ulice Dornych do Plotní ulice, které začaly letos. Další jsou stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici, ale i v úseku Tomkovo náměstí a Rokytova. Asi 700 milionů půjde na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury.

Město dá peníze i na dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla nebo do rekonstrukce objektu Národního divadla Brno. Přidáno dostane i Centrum experimentálního divadla (CED), jehož pracovníci si v minulosti stěžovali na nedostatek peněz. Pod CED spadá divadlo Husa na provázku, Divadlo U Stolu a HaDivadlo. Brněnští zastupitelé schválením rozpočtu také posílí financování filmové tvorby, hudby nebo výstav.

Brno tak dá v příštím roce do kultury 1,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než v letošním roce. „Asi 35 milionů jsou provozní výdaje, které jsou především z důvodu navýšení platů v kultuře. Musíme to vykrývat z městského rozpočtu, protože ministerstvo kultury podporu momentálně nenavyšuje,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer (Piráti).

Sníží se dluh města

V rozpočtu je navržena také pravidelná splátka úvěru od Evropské investiční banky. Splátka činí 310 milionů korun, koncem příštího roku tedy bude zadluženost kolem 3,5 miliardy korun.

Kromě schválení rozpočtu vzali zastupitelé na vědomí rozpočet statutárního města, tedy rozpočet Brna i s rozpočty všech jeho 29 městských částí. Rozpočet statutárního města počítá s příjmy 14 miliard korun a výdaji 16,5 miliardy korun, přičemž rozdíl pokryjí opět dotace nebo peníze z minulých let.