Břeclavská nemocnice porušovala zákony a vyhlášky. Ředitelku to stálo křeslo

Vedení Nemocnice Břeclav v několika případech porušilo zákony a vyhlášky. Vyplývá to z kontroly krajského úřadu v říjnu loňského roku, jejíž výsledky má ČT k dispozici.

Ke kontrole v nemocnici vedly stížnosti pacientů na sociálních sítích
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Úředníci tak reagovali na stížnosti pacientů. Několik dnů po kontrole rezignovala tehdejší ředitelka Janka Bambasová.

Nový ředitel tvrdí, že nemocnice veškeré chyby už napravila.Podle protokolu o výsledku kontroly nemocnice chybovala zejména v administrativě. Například nesprávně evidovala a vyřizovala stížnosti pacientů, neměla v pořádku zdravotnickou dokumentaci a nabízela služby plastického chirurga, aniž by k tomu měla oprávnění.

Pacienti si stěžovali na Facebooku

Na sociálních sítích si bývalí pacienti stěžovali na lhostejnost i hrubost zaměstnanců nemocnice. Libuše Vojteková všechny připomínky sesbírala a zaslala stížnost krajskému úřadu. „Některé případy byly opravdu hodně tristní a asi každý by si řekl, že by nechtěl být v kůži těch nemocných lidí,“ popisuje Libuše Vojteková.

„Vyšetřování při příjmu hrůza. Čekání, zbytečné otázky, telefonování, čekání. Následné převezení na pokoj. Já na kapačkách. Ošetřovatelka na mě z chodby volala, ať se zvednu a jdu si pro rohlík. S kapačkami se ale špatně chodí, tak jsem ji požádala o přinesení. Následovala ostrá výměna názorů, která skončila tak, že jsem byla bez večeře.“ 

nespokojená pacientka

stížnost na profilu „Břeclavská nemocnice“
  

Pochybení nebyla podle úředníků závažná

Podle vedoucího odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Oto Lipovského by mohla nemocnice dostat až milionovou pokutu. Konkrétní částku ale odmítl říct. Pochybení podle něj ale nebyla příliš závažná.

To, že se jedná o maličkosti, je názor i ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause. Podobné problémy se podle něj najdou všude. „To byla naprosto banální pochybení, která v takto velkých organizacích se dějí běžně. To nechci nějak zlehčovat, ale jsou to chyby, které vznikají při běžné každodenní práci,“ říká ředitel FN Brno Roman Kraus.

Chyby už nemocnice podle nového ředitele napravila

Ředitel břeclavské nemocnice tvrdí, že všechny chyby už nemocnice napravila. „Evidence kontrol byla zavedena, spolupracuje se s právní kanceláří při řešení jednotlivých stížností, služby plastického chirurga se v nemocnici již neposkytují,“ vysvětluje nový ředitel nemocnice Jiří Jurník. Bývalá ředitelka Janka Bambasová, za jejíhož působení kontroloři nedostatky objevili, po kontrole rezignovala. K výsledkům kontroly se nechtěla vyjádřit.

Jihomoravský kraj má podle vedoucího odboru zdravotnictví Oto Lipovského víc než tři tisíce zdravotnických zařízení. Nejsou to jen nemocnice. Kontroly v nich úředníci provádějí zhruba tři ročně. Letos mají za sebou kontrolu jednu.

Premiér Sobotka nové vedení nemocnice chválí 

Břeclavskou nemocnici navštívil v neděli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řešil i otázku finančních problémů, ve kterých se nemocnice v minulosti ocitla. Podle premiéra podniká nový management kroky ke zlepšení situace.

„Jsem rád, že se daří nemocnici postupně stabilizovat. Je to důležitý předpoklad pro její další vývoj,“ řekl Sobotka. Podle něj jsou jak vyškovská, tak břeclavská nemocnice důležitou součástí veřejného zdravotnictví pro poskytování péče v regionu.