Havrani v Táboře hlučí jako továrna. Město proti nim nasadí americkou káni

5 minut
UvR: Proti havranům vypustí v Táboře káni Harrisovu
Zdroj: ČT24

Obyvatelé některých českých měst si stěžují na kolonie havranů. Jejich hlasité projevy obtěžují lidi na sídlištích třeba v Českých Budějovicích nebo Táboře, stejný problém ale řeší téměř dvacítka měst. Tábor teď vyzkouší novou metodu, jak havrany plašit – sokolníci na ně nasadí speciální káňe Harrisovy.

Obyvatelé Tábora tvrdí, že se kvůli hluku, který vydávají havrani, nevyspí. Na Základní škole Zborovská dokonce ptáci ruší výuku. To se podle místních nedá dlouhodobě vydržet. „Když hnízdí, je to opravdu strašné, je to hrozný řev, nedá se ani otevřít okno. Když děti čtou nebo mi odpovídají, neslyším je,“ popsala učitelka Magdaléna Kolářová.

„Při každém sporu, který u ptáků v kolonii vzniká, se hlasy vždy zvyšují. Je to jako u lidí,“ vysvětluje jihočeský ornitolog Jiří Šebestian.

Město se ale s hlukem, který vydávají zhruba dvě stovky havraních párů, smířit nehodlá. Loni v květnu si nechalo změřit jejich hlučnost ostravskou státní laboratoří. „Kdyby tyto hlasové projevy vznikaly v průmyslové oblasti, tak je lze chápat jako nepřijatelné nebo nadlimitní,“ uvedl mluvčí městského úřadu v Táboře Luboš Dvořák.

Dravci dostanou dva týdny na zredukování kolonie

Jenže s havrany je to složitější než s továrnou. V blízkosti lidských obydlí mají dostatek potravy a ideální podmínky pro hnízdění. Města je z parků nemohou vyhnat, odlov je zakázaný a vykácení stromů nedává smysl. „Všechno dokáží pochopit, všemu se přizpůsobit a zařídit se podle svého,“ dodává ornitolog Šebestian.

Tábor se proto rozhodl pro takzvaný odchylný postup. „Už jsme odstraňovali takzvané hnízdní zbytky nebo hnízda na okraji kolonií,“ přiblížil mluvčí Dvořák.

Teď město nasadí na hlučné havrany dravce: káně Harrisovy, které pocházejí z Ameriky.  Dva až tři dravce přivezou sokolníci do města na čtrnáct dnů. Očekává se, že káně zredukuje havraní kolonii. „Jejich velikost odpovídá právě tomu, aby se jich havrani báli,“ vysvětlil Dvořák. 

Tábor není v trápení s havrany sám, problémy s hlučnými koloniemi řeší také v Chrudimi nebo Pardubicích. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
7. 4. 2025

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025
Načítání...