Za likvidaci výbuchů ve Vrběticích dostalo vyznamenání 130 lidí

3 minuty
Události v regionech: Ocenění za zásah ve Vrběticích
Zdroj: ČT24

Vyznamenání sto třiceti policistů, hasičů, záchranářů a vojáků ve Vlachovicích na Zlínsku udělalo formální tečku za likvidací výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Šlo o největší, nejdražší a také nejdelší bezpečnostní opatření v dějinách Česka. Co ale ještě zdaleka neskončilo, je vyšetřování příčin explozí.

Celý případ Vrbětice začal u operačního důstojníka zlínské policie Pavla Málka. Právě on 16. října 2014 přijal první informaci o explozi ve skladech. „Ze začátku jsme neměli ponětí, jak je to rozsáhlé. Kolik munice tam může být, co nám tam bouchá,“ vzpomínal nynější velitel pořádkové jednotky zlínských krajských policistů Málek.

Největší nebezpečí čekalo 6. prosince 2014 pyrotechniky, kteří šli vyprostit dělostřelecký granát. Kdyby propadl do skladu s tunami výbušnin, následky by byly fatální. „Měl jsem velice smíšené pocity, když jsem je viděl odjíždět. Přál jsem si hlavně to, ať se v pořádku vrátí,“ řekl emeritní ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý.

Likvidace následků explozí ve Vrběticích trvala šest let. Nepřetržité nasazení tisíců lidí stálo miliardu korun. „Hranice mezi životem, úrazem a mimořádnou událostí byla mnohdy velmi tenká. K žádné mimořádné události během celé doby ale nedošlo,“ uvedl velitel zásahu a ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček.

Vyšetřování pokračuje

Vyšetřování výbuchů trvá už sedm let. Zvrat nastal letos v dubnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Česko po Rusku požaduje náhradu škod a součinnost při vyšetřování. „Máme zpětnou vazbu, ale nemohu říct, jak vypadá,“ sdělil ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

„Já si troufám říci, že na území České republiky byly provedeny veškeré úkony, které přicházely v úvahu. V současnosti jsme závislí na reakci okolních států, které jsme požádali o pomoc,“ doplnil dozorující státní zástupce Martin Malůš.

Pro lidi z okolí vrbětických skladů by dlouhý příběh měl skončit v průběhu příštího roku, a to výplatou odškodnění za dlouhodobé snížení kvality jejich životů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie, píší Novinky.cz

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují na krajském úřadě Plzeňského kraje, zadrželi dva lidi, píší Novinky.cz. Údajně je to kvůli podezření z manipulace se zakázkami.
před 1 mminutou

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 11 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025
Načítání...