Porodnice v Trutnově po roční pauze obnovuje provoz

Trutnovská porodnice po více než roční pauze znovu zahájí provoz. Jediné zařízení na Trutnovsku přestalo fungovat loni v létě kvůli nedostatku personálu. Rodičky musely jezdit do sousedních okresů. Od letošního září má porodnice nového primáře a v plném provozu začne fungovat od prvního října. Novinkou je sekční sál pro porody císařským řezem.

Na gynekologicko-porodnickém oddělení trutnovské nemocnice v těchto dnech finišují poslední přípravy na obnovení provozu porodního sálu. „Na příjem rodiček zde už čeká stabilní tým kvalifikovaných lékařů, sester a porodních asistentek,“ uvedla mluvčí trutnovské nemocnice Lucie Chytilová.

Podle předsedy správní rady Oblastní nemocnice Trutnov Miroslava Procházky se v uplynulém roce podařilo personálně gynekologicko-porodnické oddělení doplnit a stabilizovat. „Po celou dobu jsem věřil, že získáme kvalitní posily, a jsem nesmírně rád, že se nám to podařilo,“ řekl Procházka.

Nový primář už nastoupil

Od loňského srpna postupně nastoupilo pět lékařů, nyní se na činnosti gynekologicko-porodnického oddělení podílí 13 lékařů, což nemocnice označila za personálně stabilizované. „Nový primář gynekologicko-porodnického oddělení Jan Kestřánek pracuje v trutnovské nemocnici od 1. září. V předchozím období zastával funkce vedoucího oddělení pro rizikové těhotenství, vedoucího lékaře oddělení šestinedělí a vedoucího oddělení gynekologie a operačních sálů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ vysvětlila Chytilová.

Nemocnice podle Kestřánka využila období přerušeného provozu porodnice ke stavebním úpravám. „Novinkou je nově zřízený sekční sál, který nám umožní provádět císařské řezy přímo v prostorách porodnice,“ řekl Kestřánek.

Konec dojíždění desítky kilometrů daleko

Rodičky z Trutnovska zatím jezdí do více než 30 kilometrů vzdálené krajské oblastní nemocnice v Náchodě nebo do 55 kilometrů vzdálené Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Využít mohou i služeb porodnice v nemocnici v Jilemnici na Semilsku.

V roce 2019 se v trutnovské porodnici narodilo 691 dětí. „Doufáme, že důvěru maminek postupně znovu získáme a porodnice bude opět plně vytížená,“ uzavřel Miroslav Procházka.