Zmizelý Katzelsdorfský zámeček ve Valticích se stal kulturní památkou. Dobrovolníci pracují na jeho obnově

Pozůstatky Katzelsdorfského zámečku, které spolek dobrovolníků odhalil a zpřístupnil veřejnosti v Lednicko-valtickém areálu, se staly kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, které zároveň podpořilo plán na obnovu zaniklého objektu.

Práce na obnově zámečku začaly v těchto dnech. „Je to poněkud nadnesené, nejde o začátek samotné výstavby, ale o povolené konzervační práce. Ty mají pomoci ochránit zbytky stavby před vlivy počasí a také jej lépe zpřístupnit návštěvníkům Lednicko-valtického areálu,“ uvedl zakladatel Spolku pro obnovu Katzelsdorfského zámečku Daniel Lyčka.

Do dvou týdnů by také měla být hotová turistická trasa z Valtic k zámečku a dál do Břeclavi. „Momentálně čekáme na výrobu směrovek, Klub českých turistů už chystá značení,“ dodal Lyčka.

Dělníci teď zpevňují zachovalé zdi, pracují také na patkách sloupů a čistí sklep, který by mělo  veřejnosti zpřístupnit nové schodiště. „Schodiště jsme dostali jako sponzorský dar, bude nad ním i přístřešek, který dodá rakouská strana. Letos je v plánu ještě oprava schodiště zámku a dlažba v celém zámečku,“ dodal zakladatel spolku.

Dosud na zámečku pracovali buď dobrovolníci, nebo je zaplatili mecenáši. Tím, že se objekt stal kulturní památkou, se spolku otevírá možnost požádat o dotace. „Musíme tuto možnost pořádně prověřit, je možné, že bychom první žádost podali už příští rok,“ řekl Daniel Lyčka.

Přes padesát let zakrývala sutiny tráva a keře

Katzelsdorfský zámeček byl takzvanou saletou, tedy jednou ze staveb roztroušených po celém Lednicko-valtickém areálu, mezi které patří například minaret, Janův hrad, Belvedér, kolonáda Reistna nebo zámeček Pohansko. Zachovalo se jich šestnáct, sedmnáctý byl právě zámeček.

Přestál obě světové války, po vybudování železné opony se ale ocitl v hraničním pásmu a byl pro běžné smrtelníky nedostupný. Sloužil jako skladiště a seník a na konci 50. let minulého století vyhořel a byl zavezen sutí a hlínou, na níž za desetiletí vyrostla bujná vegetace. Spolek dobrovolníků pozůstatky zámečku za pomoci Technických služeb města Valtice vykopal na jaře 2020 a pokračuje v pracích na jeho zpřístupnění a obnově.

Lednicko-valtický areál je jako krajinný celek o rozloze 300 čtverečních kilometrů zapsán na seznamu památek UNESCO. Jeho součástí jsou zámky Lednice a Valtice i další kulturní památky včetně šestnácti drobných staveb v krajině, zmíněných salet. Podobu dali areálu v 18. a 19. století Lichtenštejnové.

Katzelsdorfský zámeček byl součástí krajinářské kompozice v Lednicko-valtickém areálu. Byl postaven na počátku 19. století za vlády knížete Jana I. z Liechtensteina (1805–1836). Plány zpracoval architekt Josef Kornhäusel, stavba byla dokončena až kolem roku 1819 architektem Franzem Engelem. Po druhé světové válce stát majetek Lichtenštejnům zkonfiskoval, objekt prošel opravou a sloužil jako byt hajného. V padesátých letech sloužil jako skladiště a seník. V roce 1956 vyhořel.

Katzelsdorfský zámeček
Zdroj: archiv Daniela Lyčky

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 2 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 13 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 14 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 21 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 23 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
včera v 07:44
Načítání...