Dominanta Sviadnova zmizí. Společnost OKD začala bourat těžní věž bývalého dolu

Společnost OKD začala bourat těžní věž v areálu bývalého dolu ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku. Demolice potrvá zhruba tři týdny. Odstranění těžní věže a uzavření vtažné jámy jsou nutné, je to součást konečné likvidace dolu. Sousední věž nad výdušnou jámou je kulturní památkou a zůstane nedotčená.

Bývalá těžní věž Dolu Paskov ve Sviadnově
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Sviadnovský místostarosta Adam Folvarčný uvedl, že věž vysoká 55 metrů byla desítky let dominantou obce. Ta se podle něj opakovaně snažila, aby byla prohlášena památkou, protože s druhou věží tvořila unikátní komplex. „V říjnu 2020 však bylo vydáno konečné rozhodnutí o její demolici. V současné době obec Sviadnov jedná se společností OKD o vytvoření místa, které by těžbu na tomto území důstojně připomínalo a zachovalo by taktéž některý z fragmentů věže,“ uvedl místostarosta.

V dole se těžilo téměř 30 let 

Důl ve Sviadnově se budoval od roku 1963. Stal se součástí Závodu Staříč, který byl později přejmenován na Důl Paskov a měl několik šachet. Uhlí se v Dole Paskov přestalo těžit 31. března 2017. Sviadnovský důl fungoval téměř 30 let, v posledních letech už se tam nedobývalo uhlí, ale sloužil pro větrání okolních dolů, ve kterých se ještě těžilo. Od května 2014 byl v konzervačním režimu.

Likvidace sviadnovského dolu začala loni v srpnu, když tam OKD začalo zasypávat dvě jámy. Jedna jáma byla hluboká téměř 600 metrů, druhá přes 900 metrů a obě byly široké 7,5 metru. Náklady činí řádově desítky milionů korun. Zástupci OKD uvedli, že zásypy stabilizují jámy, tak aby neohrožovaly okolí.