Inspekce stíhá policistu z Frýdku-Místku, ovlivňoval podle ní veřejné zakázky

Policejní instruktor z Frýdku-Místku zvýhodňoval podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dodavatele a soutěžitele ve veřejných soutěžích. Týkalo se to i firmy, kterou skrytě ovládá. Je stíhán za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí až osm let vězení. Inspekce to uvedla na svých internetových stránkách.

Ilustrační foto: Policista
Zdroj: ČTK Autor: Martina Odehnalová

Policista se podle GIBS zhruba dva roky podílel na zpracování zadávací dokumentace k veřejným zakázkám. Šlo o tři zakázky, které se týkaly nákupu materiálu. „Ovlivňoval jejich přípravu s cílem zajistit zadání těchto veřejných zakázek předem dohodnutým dodavatelům, respektive soutěžitelům, a opatřit jim tak i finanční prospěch,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policista pak jako člen hodnoticí komise doporučoval zadavateli, které dodavatele má vybrat. „Jedním z dodavatelů, kteří participovali na dodávkách předmětů veřejných zakázek, byla také obchodní společnost, kterou skrytě ovládá a řídí. Celkový prospěch ve formě zisku za tato zvýhodnění nebyl dosud stanoven,“ dodala mluvčí.