Podnikatel z kauzy Stoka u soudu přiznal, že předával úplatky

Krajský soud v Brně pokračuje v projednávání sledovaného případu údajné korupce na radnici Brno-střed. V takzvané kauze Stoka vypovídal obžalovaný podnikatel Lubomír Smolka, přiznal, že u některých zakázek předával či sám dal úplatek. Přiznal se i bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák. V kauze je obžalováno jedenáct lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly.

Pokračuje soudní jednání v kauze Stoka
Zdroj: ČT24

Lubomír Smolka je spoluvlastníkem stavební společnosti Kros - stav, která je rovněž obžalovaná. Usiluje o status spolupracujícího obviněného. U soudu uvedl, že ho oslovil spoluobžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin.

„Požádal mne, abych pro městskou část Brno-střed vypracoval seznam firem, které mají nějakou historii, které znám, s tím že zadání měl od Brna-střed. Sepsal jsem asi pětadvacet firem, které jsem znal, ty jsem informoval, že předávám seznam na Brno-střed,“ řekl Smolka. Podle něj nezaznělo, k čemu bude seznam sloužit, kromě toho, že se firmy budou účastnit výběrových řízení.

Podnikatel Smolka popsal předávání úplatků

Korupce se podle obžaloby odehrávala právě při zadávání veřejných zakázek, kdy je získávaly vybrané spřátelené firmy. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Smolka přiznal, že v některých případech převzal úplatek od oslovené a následně vítězné firmy a předal jej dál. Ze svých peněz potom poskytoval úplatky, když se vítěznou firmou stala Kros - stav.

Ve třech případech měl dávat provize Ovčarčinovi, asi v šesti bývalému vedoucímu investičního odboru v Brně-středu Petru Liškutinovi (také dříve ANO), který údajně Ovčarčina v pozdější fázi nahradil.

„Šlo vždy o deset procent v českých korunách. Cena zakázky o to nebyla navýšena, vždy jsme dodrželi projektantský rozpočet,“ uvedl Smolka. Údajně mu řekli, že je to odvod za zakázku, a neřešil, co s předanými penězi bude.

Náměstkem za spolupráci nebo „vyhazov“ 

Odpoledne vypovídal i bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák, obdobně jako Smolka usiluje o status spolupracujícího obviněného. Uvedl, že ve správě nemovitostí pracoval od roku 2012, o dva roky později se ve správě uvolnilo místo technického náměstka. Na schůzce mu Ovčarčin řekl, že by se jím mohl za určitých podmínek stát. Nahradit měl ale staré firmy, které se staraly o servis domů, novými s tím, že ty nové budou patnáct procent ze zakázek odvádět jim. Ovčarčin mu také údajně řekl, že pokud by to místo nepřijal, hrozí mu „vyhazov“.

Ovčarčin následně popřel, že by Kosmákovi tímto vyhrožoval. Kosmák se náměstkem stal, s Ovčarčinem se pak podle něj pravidelně vídal. Firmy s nabídkou oslovil, Ovčarčinovi pak předával od nich vybrané peníze, z patnácti procent šla Kosmákovi dvě. Šlo o firmy nebo živnostníky provádějící stavební práce, elektrikářské, instalatérské, zahradnické, deratizační, kominické a další. „Vždy mi nechal na výběr těch peněz čtrnáct dní a já mu je předal, v hotovosti, většinou v obálce, většinou někde v centru v kavárně,“ uvedl Kosmák.

Úplatky dosáhly dvaceti milionů

Tato věc se řeší v takzvané vedlejší větvi hlavní kauzy, kdy policie letos v létě obvinila z podplácení dvacet šest lidí a firmu. Jde především o živnostníky a zástupce firem, které za úplatky dostaly od správy zakázky. „Úplatky se pohybovaly od sto tisíc korun až do výše dvou milionů, celkem za dvacet milionů korun. Úhrn zakázek, který měl tímto být ovlivněn, je za sto třicet milionů korun,“ uvedl už dříve žalobce Radek Mezlík.

Asi v polovině roku 2016 si Kosmáka prý pozval Švachula a řekl mu, že Ovčarčin skončil. „Říkal, že ty úplatky už nebudu nosit Ovčarčinovi, ale přímo jemu,“ uvedl Kosmák. Švachulovu člověku pak podle něj vždy v první polovině měsíce nosil balíček s vybranými poplatky. To trvalo až do jeho zatčení v březnu 2019. „Vyjadřuju hlubokou lítost na tím, co jsem udělal, vymklo se mi to kontrole. Nechtěl jsem ztratit zaměstnání,“ uvedl Kosmák. Švachula jeho slova popřel, uvedl, že žádné obálky s finančními prostředky nedostával. 

Švachula tvrdí, že se stal obětí nátlaku

Hlavní líčení ve věci začalo v pondělí. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici městské části Brno-střed, Jiří Švachula. Výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až čtyřicet sedm milionů korun, celkem šlo o dvacet sedm zakázek.

Švachula popřel, že by organizovanou zločineckou skupinu založil, řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Vypovídal také Ovčarčin, že u některých zakázek předával Smolkovi neveřejné informace od Talabaniho, od Smolky pak zpětně inkasoval provize od firem, které díky informacím zakázku vyhrály.