Střet talentu s mocí. Drama v brněnském divadle líčí životní boj skladatele Ryby

Městské divadlo Brno přibližuje v inscenaci Noc pastýřů životní příběh talentovaného skladatele a osvíceného kantora Jakuba Jana Ryby. Ten v zoufalých existenčních podmínkách na malém městě vytvořil dodnes hrané skladby, včetně České mše vánoční.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Noc pastýřů

Zdroj: ČT24

Jeho Česká mše vánoční zní každoročně v prosinci z kostelů a koncertních síní po celé zemi. Za svého života se ale Ryba velkého uznání od svého okolí nedočkal. Jako kantor musel čelit nepochopení rodičů svých žáků, které ještě podporoval místní farář. „Je to střet dvou autorit, dvou zastánců starých a nových pořádků, je to střet vzdělanosti a nevzdělanosti a konflikt lidský,“ řekl jeho představitel Milan Němec.

Ryba se v inscenaci potýká nejen s posměšky vesničanů, nenaplněným citem k mladé obdivovatelce Pavle ale zároveň trpí kvůli vlastní tvrdohlavosti, neústupnosti a neochotě slevit z absolutních nároků na sebe sama. „Celá hra je o naší povaze, o vztahu lidí k sobě, o tom, jak vnímáme někoho, kdo je výjimečný, jak nás to rozčiluje, ale současně nás to i přitahuje,“ řekl režisér inscenace Petr Gazdík.

Dramatik, dramaturg a scenárista Bouček nejprve v roce 1967 napsal hru „Vstaň, mistře!“, v níž se inspiroval životními osudy skladatele. Premiéru měla až v roce 1981, v době, kdy autor už připravoval její novou verzi pro pražské Národní divadlo. Hrála se tam poprvé v roce 1983 pod názvem Noc pastýřů s Františkem Němcem v hlavní úloze. Později vznikl také televizní film s Josefem Abrhámem.

Významné místo má Noc pastýřů i v historii Městského divadla Brno. Na repertoáru byla v letech 1985 až 1991. Dětskou úlohu Jana Ulovce hrál v 80. letech Gazdík, který je režisérem nové inscenace. Roli nastudovali jeho synové. „Kruh se tímto uzavírá,“ konstatoval Gazdík.