Lidem v Těšíně chybí druhá polovina města. To znovu rozděluje hranice

3 minuty
Události ČT: Lidem chybí druhá polovina Těšína
Zdroj: ČT24

V sobotu v Polsku skončí povinnost zakrývat si venku ústa a nos. Varšava zároveň zrušila omezení počtu lidí v obchodech, restauracích nebo kostelech. A povolila i shromáždění do 150 osob. Hranice ale zůstávají pro cizince až na výjimky zavřené. Češi můžou na polskou stranu jen za prací, a to i bez testu. Na nákupy nebo na procházku, tak jak byli dřív denně zvyklí, se tam dál nedostanou.

Češi si přitom za léta otevřených hranic zvykli využívat běžně služby na druhém břehu řeky Olše, která je hranicí mezi Polskem a Českem. Denně tak mířili přes most Přátelství, stejně jako Poláci. Polský a Český Těšín si zvykly žít jako jedno jediné město. Pandemie ale znovu přinesla hraniční zátarasy.

„Stýská se mi po té atmosféře, která tu v posledních několika letech byla. My jsme tu hranici vůbec necítili,“ uvedl instruktor jógy Damian Krzempek, který na kurzech před uzavřením hranice míval ve většině skupin nejmíň čtvrtinu z Česka. Teď na lekcích jógy, kterou Damian předcvičuje, zní jen polština.

Bez českých zákaznic se teď musí obejít i kadeřnice Katarzyna Sztefková-Kopecová, vynucenou pauzu zvládla a salon mohla znovu otevřít. Aby se jí dařilo tak jako dřív, potřebuje zpátky skoro polovinu klientek, které za ní chodily přes hranice.

„Moc je postrádám, jako zákaznice, známé i přítelkyně. Kadeřnictví nespočívá jen na barvení vlasů. Žijeme pospolu, chodí sem dvě tři generace,“ uvedla Sztefková-Kopecová.

A čeští hosté chybí i polské kavárně. „Doufám, že to půjde rychle, že ty hranice otevřou,“ dodal Robert Kania, majitel jedné z dalších kaváren na polské straně Těšína.

Řadě lidí se v Cieszyně taky stýská po českých příbuzných, které pravidelně vídali. Rodinu na druhé straně hranice má i zdejší starostka Gabriela Staszkiewiczová.

„Je to jak kdysi dávno, kdy se moje babička domlouvala v dopisech se svou sestřenicí na české straně, že v daný den budou stát na břehu Olše, mávat si a ptát se: Jak se máte? Všichni zdraví? Vrátili jsme se do časů, na které bychom chtěli co nejrychleji zapomenout,“ vzpomíná starostka.

Vlády obou zemí o podmínkách otevření hranic jednají. Polsko zatím počítá s 12. červnem. Zátarasy z mostu Přátelství ale nemusí zmizet ani po tomto datu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 12 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 17 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 21 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 21 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025
Načítání...