Pražské vysoké školy mají kvůli koronaviru 98 studentů v preventivní karanténě

Kvůli obavě z nákazy koronavirem bylo preventivně umístěno do karantény 98 studentů nebo pedagogů z pražských veřejných i soukromých vysokých škol. Ve většině případů se jedná o čínské studenty. Celkový počet izolovaných lidí České televizi potvrdila pražská hygiena.

Koronavirus se šíří světem
Zdroj: ČTK/AP Autor: dar

Pražští hygienici nařídili školám, aby izolovaly čínské studenty, na počátku února. „Hygienická stanice hlavního města Prahy oslovila 31 pražských soukromých i veřejných vysokých škol, které nahlásily od data vydání nařízení 174 studentů z Číny. Protiepidemická opatření se týkala 98 těchto studentů,“ řekl mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Podle informací ČT studuje většina izolovaných Číňanů na veřejných vysokých školách.  Nejvíce z nich přijelo na Vysokou školu ekonomickou. „Celkem jsme hygienické stanici nahlásili 57 studentů, z toho téměř 40 musí dodržovat karanténní opatření ještě nyní na začátku semestru,“ uvedla mluvčí školy Martina Mlynářová s tím, že letní semestr začal tento týden a absence izolovaných studentů bude omluvena děkany příslušných fakult.

Téměř dvacet studentů mají v karanténě také na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) a České zemědělské univerzitě (ČZU). „Studenti či zaměstnanci, kteří se vrátili z Číny, byli nahlášeni krajské hygienické stanici, celkově se jedná o 17 osob, z nichž bylo 15 čínských studentů a dva čeští,“ řekla mluvčí ČZU Karla Mráčková s tím, že univerzita nevydala žádný plošný zákaz cestovat do Číny, ale doporučila cestovat tam pouze v nezbytných případech.

Na ČVUT umístili do karantény 19 studentů, jedná se pouze o čínské studenty. Na letní semestr pak měl dorazit stejný počet studentů z Číny, ti ale nakonec nepřiletěli. „Rektor rozhodl, že do letního semestru nebude zapsán žádný student z ČLR, takže výměnným studentům, kteří měli dorazit, jsme to oznámili a oni cestu zrušili,“ vysvětlila mluvčí pražské techniky Andrea Vondráková. Stejně tak byla podle ní zrušena plánovaná cesta jednoho českého studenta na letní semestr do Číny. 

Ze všech oslovených fakult Karlovy Univerzity potvrdila studenty a pedagoga v preventivní karanténě pouze filozofická fakulta, kde mají podle mluvčího Petra Kukala aktuálně v karanténě dva čínské studenty a jednoho českého pedagoga. „Jednoho studenta naší školy máme ještě v Číně, ale nemáme žádné zprávy o tom, že by byl v karanténě,“ řekl Kukal.

Na pražské AMU vyřešili obavu z nákazy jinak než karanténou. „V tuto chvíli zůstávají po domluvě s fakultami dva čínští studenti v Číně a byl s nimi domluvený individuální studijní plán, který je možné plnit z domova. U ostatních čínských studentů víme, že v době epidemie neopustili ČR,“ uvedla mluvčí vysoké školy Tereza Petáková. 

Mluvčí hygieniků zdůraznil, že žádný z izolovaných studentů nepobýval v Číně v provincii Chu-pej, odkud se nemoc Covid-19 šíří. Po příletu do Česka mají omezený režim pohybu – neúčastní se výuky, nemohou do studoven či knihoven, musí si dezinfikovat ruce a mají omezený styk s jinými lidmi. V kontaktu se studenty v karanténě jsou zaměstnanci hygieny. Podle Boublíka nemusel zatím nikdo ze studentů vyhledat lékařské ošetření.