Firma Unilin zruší výrobu podlah ve Vyškově. O práci přijde 170 lidí

Továrna na výrobu podlah, střešních, izolačních a nábytkových panelů firmy Unilin plánuje uzavřít výrobu ve Vyškově a přesunout ji do Malajsie. Slibuje si od toho větší efektivitu výroby. Bez práce se ocitne 170 lidí. Podnik svůj záměr již oznámil vyškovskému úřadu práce, výrobu chce ukončit do konce února příštího roku.

Firma Unilin působila ve Vyškově pouhých pět let, v roce 2014 koupila podlahářskou firmu Magnum Parket. V roce 2018 činily tržby podle výroční zprávy 497 milionů korun, o rok dříve 539 milionů, drtivá většina plynula ze zahraničí. Zisk se loni meziročně snížil z pěti milionů korun na jeden.

„Jsem si plně vědom dopadu tohoto plánu na zaměstnance v Česku, ale jsem přesvědčený, že toto je nejlepší cesta vpřed,“ uvedl prezident obchodní jednotky podlah Ruben Desmet. Podle výroční zprávy ve firmě pracovalo v posledních dvou letech přes dvě stě zaměstnanců, jejichž mzdy zůstaly loni na úrovni roku 2017. „Unilin má záměr uzavřít výrobu k únoru. Se zaměstnanci ukončí spolupráci k únoru či březnu v závislosti na jejich pozici,“ uvedla za firmu Tereza Urbancová.

Na Vyškovsku je nejnižší nezaměstnanost v kraji

Zaměstnanci z vyškovského Unilinu mají velkou šanci najít novou práci rychle. Vyškovský okres vykazuje v posledních letech nejnižší nezaměstnanost na jižní Moravě a prakticky zde chybí dostupná pracovní síla. Podle Úřadu práce ČR činil v říjnu podíl nezaměstnaných pouhých 1,9 procenta. 

„Největší zájem měly firmy o montážní a manipulační dělníky, dělníky do výroby, technické profese (CNC, obráběči), řidiče nebo pracovníky v gastronomii,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Obecně podle ní platí, že úřady práce se zaměstnancům věnují ještě před propuštěním. Nabízejí profesní poradenství, případně rekvalifikační kurzy.

Belgická společnost Unilin má celosvětově pět tisíc zaměstnanců a dvacet závodů. Je součástí americké skupiny Mohawk Industries, která loni vykázala obrat přes čtyřicet miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 1 hhodinou

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 2 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 3 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 6 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 6 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 7 hhodinami

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 16 hhodinami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 22 hhodinami
Načítání...