Autobusy místo vlaků. Kvůli riziku dalšího sesuvu se na trať u Dalovic vrátí dělníci

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) uzavře od soboty provoz na trati 140 Cheb – Klášterec nad Ohří v úseku mezi Dalovicemi a Hájkem. Jde o místo, kde došlo loni v dubnu k masivnímu zřícení svahu i s tratí. Měření nyní ukázalo nebezpečí dalšího sesuvu půdy, informovala o tom Nela Friebová z tiskového odboru SŽDC.

Trať 140 mezi Dalovicemi a Hájkem
Zdroj: ČT24

„Předpokládáme, že opravné práce potrvají 17 dnů. Jedná se o plánovanou výluku, která zajistí provizorní udržení provozuschopnosti trati do příštího roku, kdy je v tomto úseku připravována velká investiční akce. Během ní by mělo dojít k zahájení definitivní sanace poškozeného místa a uvedení trati do původního stavu,“ uvedla Friebová.

Na uzavírku reagovaly České dráhy, které zde provozují osobní dopravu. Předběžně do dvanáctého listopadu nahradí vlaky autobusová doprava, a to v úseku Karlovy Vary – Ostrov nad Ohří a zpět. 

„Termín obnovení provozu je stanoven předběžně, termín ukončení mimořádnosti budeme aktualizovat podle vývoje opravných prací SŽDC,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

K sesuvu došlo loni na jaře 

U Dalovic se 14. dubna 2018 sesunul svah pod asi sedmdesátimetrovým úsekem trati. Jen díky pozornosti traťmistra, který si všiml známek závady, se podařilo dopravu zastavit ještě před samotným sesuvem.

Vlaky tudy běžně jezdily až osmdesátikilometrovou rychlostí. SŽDC pak musela opravit asi tři sta metrů trati včetně elektrické trakce.

Nákladná oprava za 90,7 milionu korun byla dokončena v srpnu 2018. Už v září byla ale v místě sesuvu opět snížena rychlost.