Na Znojemsku se srazil vlak s osobním autem, zemřeli dva mladí lidé

V Šanově u Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku se v úterý ráno střetl vlak jedoucí ze Znojma do Břeclavi s osobním automobilem. Dva lidé zemřeli. Provoz na trati byl šest hodin zastaven. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce a Policie ČR.

Tragická nehoda se stala na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Záchranná služba na místo vyslala sanitku i vrtulník, který ale následně odvolala.

„Dva lidé zemřeli ještě před naším příjezdem. Podlehli následkům vážných a devastujících zranění,“ řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Doplnila, že další zdravotnické posádky mají v péči rodinné příslušníky obětí nehody kvůli akutní stresové reakci.

„Na místě je i policie, která tragický střet vyšetřuje,“ dodal mluvčí policie Bohumil Malášek. Ve vlaku bylo podle něj dvanáct cestujících a obsluha. 

Provoz na trati byl zastaven asi do půl druhé odpoledne, omezení se dotklo několika regionálních vlaků. České dráhy v úseku Hrušovany nad Jevišovkou, Šanov a Božice u Znojma zavedly náhradní autobusovou dopravu. Problémy v silniční dopravě podle policie vzhledem k málo frekventované komunikaci nevznikly.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že vlak tlačil osobní vůz asi dvě stě padesát metrů až do stanice Hrušovany nad Jevišovkou. „Při šetření na místě mimořádné události a podle rozboru záznamu zabezpečovacího zařízení byla světla na přejezdu v době nehody v činnosti,“ uvedl Drápal. Doplnil, že materiální škoda byla celkově odhadnuta na víc než čtvrt milionu korun.

Podle statistiky Drážní inspekce letos do konce srpna na přejezdech zahynulo dvacet šest lidí, zatímco během stejného období loňského roku jednadvacet lidí. Za celý loňský rok bylo třiatřicet mrtvých. Na železničních drahách bylo letos do konce srpna usmrceno sto čtyřicet devět lidí, loni za stejné období sto jednačtyřicet mrtvých. Nejtragičtější letošní nehoda na přejezdu se stala v červenci v Černožicích na Hradecku, kde zemřela čtyřčlenná rodina cestující v osobním autě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...