Většina pokut Slušných lidí za přerušení divadla je promlčená

Většina členů hnutí Slušní lidé, kteří loni v květnu v Brně přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí, zůstane bez trestu. Úřad v zákonné lhůtě nerozhodl o pokutách pro 17 z 25 členů hnutí, kteří narušili představení. Přestupky jsou tak promlčené. ČT to řekla mluvčí Městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Podle ní je chyba na straně magistrátu. Ten ale kritiku odmítl s tím, že nečinná byla podle něj naopak radnice. Pravomocnou pokutu od pěti do šesti tisíc korun tak dostalo pouze osm členů hnutí, kteří si nepodali odpor.

Protest hnutí Slušní lidé proti divadelnímu představení
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

„Vzhledem k tomu, že nám do dnešního dne nepřišlo  žádné rozhodnutí, zda je, nebo není náš správní orgán podjatý, a posledním úkonem, kterým se prodloužila lhůta k projednání celé věci, bylo doručení příkazu jednotlivým obviněným v srpnu 2018, došlo nyní v srpnu 2019 po uplynutí jednoroční lhůty k zániku odpovědnosti za přestupek (promlčení), tedy i k zániku práva na sankcionování pachatelů přestupku,“ řekla České televizi mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Podle mluvčího brněnského magistrátu mohla radnice v přestupkovém řízení u většiny obviněných pokračovat. Odvolání proti usnesení o podjatosti, které magistrát posuzoval, totiž podal jen jeden z nich. Magistrát proto jakékoliv pochybení odmítá.

„K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněných osob ze Slušných lidí došlo nečinností ÚMČ Brno-střed. Tito obvinění prostřednictvím právního zástupce podali také námitku podjatosti, o které bylo rozhodnuto tak, že úřední osoby ÚMČ Brno-střed nebyly vyloučeny z projednávání a rozhodování ve věci. Proti tomuto usnesení se nadále již nikdo neodvolal a nebyl tak důvod nepokračovat v řízení o přestupcích. Úřad městské části Brno-střed však pravděpodobně ve věci ostatních obviněných nic nekonal,“ reagoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Incident se stal na konci května loňského roku, kdy se aktivistům z hnutí Slušní lidé podařilo asi na hodinu narušit kontroverzní inscenaci Naše násilí a vaše násilí režiséra Olivera Frljiče v Divadle Husa na provázku v Brně. Krátce po zahájení představení vtrhlo na jeviště zhruba 30 lidí a utvořilo před herci řetěz ve snaze je z jeviště vytlačit a zabránit jim v dalším hraní. Představení pokračovalo až po zásahu antikonfliktního týmu policie.

Loni v srpnu dostalo 25 členů hnutí Slušní lidé za narušení divadelní hry pokuty dohromady ve výši 125 tisíc korun. Za přestupek proti občanskému soužití Městský úřad Brno-střed udělil ve 23 případech pokutu pět tisíc korun. V jednom případě pokutu čtyři tisíce korun a v jednom šest tisíc korun.

Sedmnáct členů hnutí si ale proti pokutě podalo odpor. Jeden také podal námitky podjatosti jak na úředníky z brněnské městské části, tak na úředníky z brněnského magistrátu, kteří měli přestupek znovu posoudit. Krajský úřad Jihomoravského kraje letos v dubnu rozhodl o námitce na podjatost úředníků magistrátu. Proti tomu bylo podle mluvčího Poňuchálka podáno opět odvolání, která muselo ještě posoudit ministerstvo vnitra. To nepodjatost úředníků potvrdilo v polovině června a celý spis se dostal zpět do rukou magistrátu až koncem července.

Mluvčí magistrátu také dodal, že o podaném odporu proti pokutě nerozhoduje nadřízený orgán, ale znovu o něm rozhoduje Úřad městské části pro Brno-střed.

Sedmnáct členů hnutí nemusí zaplatit nepravomocně udělenou pokutu v celkové výši 84 tisíc korun. U osmi členů, kteří odpor nepodali, jsou pokuty platné.

Hra vyvolala pobouření a širokou veřejnou diskusi. Výtky k ní měl prezident Miloš Zeman i kardinál Dominik Duka. Ten podal žalobu na Národní divadlo Brno, jež květnový festival s kontroverzní hrou pořádalo, i na Centrum experimentálního divadla, které poskytlo inscenaci prostory. Městský soud v Brně ale letos v březnu jeho žalobu zamítl. Duka se proti rozhodnutí odvolal, případ tak ještě posoudí Krajský soud v Brně.

Na hnutí Slušní lidé podala trestní oznámení bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová. Policie přijala v souvislosti s kontroverzní hrou skoro 20 trestních oznámení, neshledala ale trestný čin. Přerušení hry proto řešila radnice městské části.