„Vzhledem k tomu, že nám do dnešního dne nepřišlo žádné rozhodnutí, zda je, nebo není náš správní orgán podjatý, a posledním úkonem, kterým se prodloužila lhůta k projednání celé věci, bylo doručení příkazu jednotlivým obviněným v srpnu 2018, došlo nyní v srpnu 2019 po uplynutí jednoroční lhůty k zániku odpovědnosti za přestupek (promlčení), tedy i k zániku práva na sankcionování pachatelů přestupku,“ řekla České televizi mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.
Podle mluvčího brněnského magistrátu mohla radnice v přestupkovém řízení u většiny obviněných pokračovat. Odvolání proti usnesení o podjatosti, které magistrát posuzoval, totiž podal jen jeden z nich. Magistrát proto jakékoliv pochybení odmítá.
„K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněných osob ze Slušných lidí došlo nečinností ÚMČ Brno-střed. Tito obvinění prostřednictvím právního zástupce podali také námitku podjatosti, o které bylo rozhodnuto tak, že úřední osoby ÚMČ Brno-střed nebyly vyloučeny z projednávání a rozhodování ve věci. Proti tomuto usnesení se nadále již nikdo neodvolal a nebyl tak důvod nepokračovat v řízení o přestupcích. Úřad městské části Brno-střed však pravděpodobně ve věci ostatních obviněných nic nekonal,“ reagoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
Loni v srpnu dostalo 25 členů hnutí Slušní lidé za narušení divadelní hry pokuty dohromady ve výši 125 tisíc korun. Za přestupek proti občanskému soužití Městský úřad Brno-střed udělil ve 23 případech pokutu pět tisíc korun. V jednom případě pokutu čtyři tisíce korun a v jednom šest tisíc korun.
Sedmnáct členů hnutí si ale proti pokutě podalo odpor. Jeden také podal námitky podjatosti jak na úředníky z brněnské městské části, tak na úředníky z brněnského magistrátu, kteří měli přestupek znovu posoudit. Krajský úřad Jihomoravského kraje letos v dubnu rozhodl o námitce na podjatost úředníků magistrátu. Proti tomu bylo podle mluvčího Poňuchálka podáno opět odvolání, která muselo ještě posoudit ministerstvo vnitra. To nepodjatost úředníků potvrdilo v polovině června a celý spis se dostal zpět do rukou magistrátu až koncem července.
Sedmnáct členů hnutí nemusí zaplatit nepravomocně udělenou pokutu v celkové výši 84 tisíc korun. U osmi členů, kteří odpor nepodali, jsou pokuty platné.
Hra vyvolala pobouření a širokou veřejnou diskusi. Výtky k ní měl prezident Miloš Zeman i kardinál Dominik Duka. Ten podal žalobu na Národní divadlo Brno, jež květnový festival s kontroverzní hrou pořádalo, i na Centrum experimentálního divadla, které poskytlo inscenaci prostory. Městský soud v Brně ale letos v březnu jeho žalobu zamítl. Duka se proti rozhodnutí odvolal, případ tak ještě posoudí Krajský soud v Brně.
Na hnutí Slušní lidé podala trestní oznámení bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová. Policie přijala v souvislosti s kontroverzní hrou skoro 20 trestních oznámení, neshledala ale trestný čin. Přerušení hry proto řešila radnice městské části.