Dobrovolníci v Moravskoslezském kraji za měsíc pomohli 15 lidem. Jsou o pět minut rychlejší než záchranka

Dobrovolní záchranáři na zavolání, takzvaní first respondeři, během prvního měsíce fungování v Moravskoslezském kraji pomohli u patnácti případů. Jsou podle mluvčího Moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla průměrně o pět minut rychlejší než profesionálové ve službě. Podobný systém funguje už od září 2016 v Královéhradeckém kraji. Tam už pomohli záchranáři na zavolání v 277 případech. Systém plánuje zavést dalších pět krajů.

Letos v dubnu spustili Moravskoslezští záchranáři systém pomoci dobrovolných zachránců. Takzvaní first respondeři mají ve svém telefonu staženou aplikaci, která je upozorní na pacienta v ohrožení života v jejich bezprostředním okolí.

„Vše spočívá v propojení záchranné služby s vyškolenými zachránci, kteří jsou v dosahu místa události. Operační středisko je aktivuje prostřednictvím mobilní aplikace. Je-li zachránce právě poblíž, může poskytnout základní první pomoc dříve než posádka zdravotnické záchranné služby,“ popisuje princip Humpl.

3 minuty
UDÁLOSTI: Záchranáři spolupracují s first respondery
Zdroj: ČT24

Zvládnou i ty nejvážnější případy

Tito dobrovolníci za první měsíc pomohli v Moravskoslezském kraji v patnácti případech. „Jednalo se o stavy poruch vědomí, vážných úrazů a šestkrát o selhání všech základních životních funkcí. Resuscitace byla započata průměrně o pět minut dříve, než na místo dorazila posádka ZZS,“ doplnil Humpl.

V současné době je jen v tomto kraji registrováno přes 400 first responderů. „Budou probíhat další školení. Počítáme, že nám přibude asi dalších 80 dobrovolných záchranců. Zájem o školení je vysoký, určitě převyšuje počet aktuálně dostupných míst,“ říká Humpl. Během školení se zachránci učí hlavně správnou resuscitaci nebo jak obsluhovat aplikaci.

Zatím pomáhají jenom pracovníci IZS, na Královéhradecku i laici

V Moravskoslezském kraji zatím do systému dobrovolných záchranářů berou pouze vyškolené záchrance. „Do týmu se můžou zapojit jen pracovníci integrovaného záchranného systému (IZS) – tedy hasiči, dobrovolní hasiči, policisté, vodní nebo letečtí záchranáři. Úplné laiky zatím nebereme,“ uvedl Humpl.

V Královéhradeckém kraji, kde s first respondery začali v září 2016 jako první, do týmu přibrali i veřejnost. „Jsme jediná záchranka, která využívá i laiky. Ale není to tak, že bychom brali lidi z ulice. Stanovili jsme si přísná pravidla a ty lidi musíme nejdříve proškolit,“ říká mluvčí záchranky Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

„My máme v současné době asi 600 first responderů. Zájem je veliký, a tak si dobrovolné záchrance vybíráme podle místa bydliště. Máme přesycený Hradec Králové, a tak nyní nabíráme zájemce hlavně z míst, kde je delší dojezd záchranky, například v horách,“ dodává Novák.

Dobrovolníci budou pomáhat i v dalších krajích

Podle ředitele královéhradecké záchranky Libora Senety už krizových situací, kdy byl přes aplikaci volán first responder, bylo 277. „Na těchto 277 událostí zareagovalo a přijelo celkem 387 first responderů, na některé události se sešlo na místě více first responderů,“ řekl.

Mobilní systém záchranářů na zavolání ve spolupráci s operátorem O2 vyvíjeli právě královéhradečtí záchranáři. V Moravskoslezském kraji aplikaci využívají od letošního dubna. Přidat se podle mluvčí O2 Lucie Jungmannové chtějí také v Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Jihočeském a Karlovarském kraji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 8 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 8 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 15 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 18 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 20 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 22 hhodinami
Načítání...