Před 22 lety vyhnala lidi povodeň. Ostravská Nová Ves teď v místě plánuje výstavbu nových domů

Od ničivých povodní na Moravě uběhlo už skoro dvaadvacet let, jedním ze symbolů záplav se stala ostravská Nová Ves. Velká voda tam vážně poškodila desítky domů, zhruba u dvaceti z nich statik rozhodl o demolici. Vedení radnice chce teď volné parcely opět zastavět, kvůli tomu požaduje změnu územního plánu. Souhlasit ale musí hned několik orgánů. 

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Před 22 lety vyhnala lidi povodeň. Ostravská Nová Ves teď v místě plánuje výstavbu nových domů

Lidem, kteří v roce 1997 přišli o své domy, zůstaly jenom pozemky. Někteří by se chtěli do Nové Vsi vrátit, výstavbu domů tam ale zatím nedovoluje územní plán Ostravy. Zastupitelstvo města ale nedávno schválilo žádost o pořízení změny tohoto dokumentu.

Před dvaadvaceti dosahovala hladina vody v některých částech Nové Vsi až osmi metrů. Od té doby se už podařilo zrealizovat několik protipovodňových opatření a dnes by už voda údajně tak velké škody nenapáchala, i když Nová Ves stále patří mezi rizikové oblasti. 

„Došlo ke zvýšení protipovodňové hráze, k jejímu rozšíření a zpevnění. Je tady daleko lepší, hydraulicky vhodnější průtok vody pod mostem, který je rozšířený. Nedochází tady k žádnému víření a podobně,“ řekl technický ředitel Povodí Odry Petr Březina. Podle vodohospodářů je situace lepší, ale před novou výstavbou varují. 

Starosta městského obvodu Tomáš Lefner (SNK) tvrdí, že se doposud setkával jenom s neochotou jednat o změně územního plánu. Úpravy musí schválit hlavní architekt, odbor životního prostředí i samotné město Ostrava. „Zájem o to bydlení tady neustále je,“ zdůraznil. Pokud by se Nové Vsi podařilo prosadit změnu územního plánu, mohlo by se tam začít stavět během několika let. 

V Zátoru musely k zemi další domy

Jiná situace než v Nové Vsi je v Zátoru na Krnovsku, který při povodních v roce 1997 patřil k nejpostiženějším v regionu. K zemi tehdy muselo dvanáct domů a nedávno je následovaly další, protože stály v aktivní záplavové zóně. 

„Rodinný dům stál u řeky a na podzim byl vydaný demoliční výměr. Dům byl totálně zlikvidován včetně vybagrování základů,“ popisuje likvidaci jednoho z domů starostka Zátoru Salome Sýkorová (SNK ED). Podobným způsobem bylo v obci odstraněno dalších devět domů. Všechny byly v území, ve kterém podle nového územního plánu může být už jenom zeleň. Obyvatelé, kteří se museli vystěhovat, dostali odškodnění.