Ničí fasády domů a přenáší nemoci. Ostrava chystá odchyt přemnožených holubů

Ostrava chystá odchyt přemnožených holubů a jejich následné usmrcení. Vedení města to zdůvodňuje tím, že ptáci mohou přenášet nebezpečné nemoci, a navíc svým trusem poškozují památky a fasády domů. Ještě letos by radnice chtěla do speciálních klecí odchytit zhruba sedm stovek holubů.

Město už vypsalo veřejnou zakázku na regulaci populace holubů, a to i na základě žádosti městských obvodů. Odchyt přemnožených ptáků by měl probíhat od května do podzimu. Podle náměstka primátora Ostravy Radima Babince (ANO) by mělo být ve městě rozmístěno 48 odchytových klecí. 

Speciální klece budou rozmístěny ve čtyřech městských obvodech, kromě samotného centra města to bude ještě nejlidnatější městský obvod Jih a pak také Svinov a Polanka. Nejvíce jich bude v centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz. Právě tam holubi působí nejvíc problémů. Město navíc žádá občany, aby holuby nekrmili a ani nemanipulovali s odchytovými klecemi.  

Holub je ve městech chápán jako škůdce. Má vysokou reprodukční schopnost a minimum přirozených nepřátel.
Petr Havránek
mluvčí ostravského magistrátu

Města s těmito ptáky bojují například kvůli tomu, že trusem poškozují památky. Zároveň znečišťují veřejná prostranství a můžou na lidi přenášet nebezpečné choroby, jako například salmonelu, toxoplazmózu nebo různé parazity.

Za odchyt a usmrcení holubů město zaplatí 548 tisíc korun bez DPH. „Požadovaný počet holubů, které chce město odchytit, vychází ze zkušeností z obvodů z loňských let. Například jen v městském obvodu Poruba jich ročně odchytí pět set,“ řekl mluvčí magistrátu Petr Havránek. V centru nebo ve Svinově město holuby odchytávalo naposledy loni, jednalo se zhruba o tři sta ptáků.

Problém s přemnoženými holuby řeší i další města v regionu. Například v Havířově je před několika lety odchytávali přímo ochránci přírody. Ptáci mířili do volné přírody, kde sloužili jako potrava pro dravé ptáky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 7 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 9 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 21 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 22 hhodinami
Načítání...