Záchranáři jeli k vážné nehodě zbytečně. Žádná se nestala, byl to žert

2 minuty
Kvůli vymyšlené nehodě vzlétl i záchranářský vrtulník
Zdroj: ČT24

Policie řeší další případ falešného volání na linku 112. Anonym nahlásil vážnou dopravní nehodu u Kotvrdovic na Blanensku, záchranné složky včetně vrtulníku ale vyrazily zbytečně, žádná nehoda se na místě nestala. Za zneužití tísňových linek přitom hrozí pokuta až 200 tisíc korun. Jen loni řešil Český telekomunikační úřad více než tři stovky takových případů a letos už skoro šedesát.

Pět hasičských vozů, dvě policejní hlídky, záchranáři a vrtulník. Do patnácti minut se všechny složky sjely na místě údajné nehody v obci Kotvrdovice na Blanensku. „Měla to být vážná dopravní nehoda s těžce zraněnými, dokonce tam mělo být i zranění smrtelné,“ řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Michaela Bothová.

Výjezd byl ale zbytečný, žádná nehoda se na autobusové zastávce v obci ani v okolí nestala. „Všichni jsme hledali místo nehody, nehoda měla být tragická, takže šlo o čas. Hledali jsme i v okolí, projeli jsme silnice k průmyslové zóně, cestu k letišti, ale nikde nic,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Jaroslav Mikoška.

Hledání trvalo hodinu, ale bylo marné. Místo vyprošťování, ošetřování a pátrání po viníkovi nehody se tak akce nakonec proměnila v pátrání po volajícím, který zneužil tísňovou linku. „Zjistili jsme řadu informací, které nás vedou k osobě možného pachatele, ty informace v současné době vyhodnocujeme,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Pomoc mohl potřebovat někdo jiný

Náklady na falešný zásah vyčíslili jen hasiči předběžně na 30 tisíc korun. Další desítky tisíc pak stál policii a záchranáře. „Už to, že vzlétl vrtulník, svědčí o tom, že se jednalo o nákladný výjezd, ale je potřeba říct, že pro nás je mnohem důležitější, že někdo v tu chvíli mohl potřebovat naši pomoc a my bychom ten prostředek na tom místě neměli,“ upozornila Michaela Bothová.

Za celý loňský rok přijaly tísňové linky jen v Jihomoravského kraji skoro 260 tisíc volání. Zhruba tři čtvrtiny přijatých hovorů však nesouvisí s ohrožením života, zdraví či majetku, ale z pohledu zákona jsou považovány za takzvaná zlomyslná volání. Do této kategorie spadají různé omyly, technické poruchy nebo i vědomé zneužívání tísňové linky, ať už verbálními vulgarismy, případně ohlašováním neexistujících událostí. 

Spousta majitelů netuší, že i mobil bez SIM karty „umí“ zavolat linku 112

Největší procento planých hovorů, které tísňovou linku 112 blokují, je podle hasičů z mobilních telefonů bez aktivní SIM karty, nebo z telefonů, které jsou mimo dosah svého operátora, případně jsou zablokovány. Spousta majitelů mobilů totiž netuší, že i bez SIM karty se dovolají na tísňovou linku 112. 

Operátoři tak například přijímají telefonáty, kde se ozývá žvatlající dítě, kterému rodiče dali telefon na hraní, nebo od majitele přístroje, který několikrát zadal špatný PIN a najednou postřehne nápis na displeji „SOS volání“ nebo „tísňové volání“. Volá tedy SOS. Jenže i v tomto případě se vytáčí tísňová linka 112, nikoli mobilní operátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 13 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 17 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 21 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 21 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025
Načítání...