Armáda spásy už na Ostravsku rozdala čtyři iglú. Lidem bez domova pomáhají přečkat mrazy

Pracovníci Armády spásy v Ostravě začali lidem bez domova roznášet speciální přístřešky. Takzvaná „iglú“ jsou z polyetylenové pěny a pomáhají lidem přečkat mrazivé noci ve venkovním prostředí. Dočasný příbytek mají klienti pouze v zápůjče a Armáda spásy si ho po zimě zase vyzvedne.

Video Přístřešek pro bezdomovce
video

Přístřešek pro bezdomovce

„K dnešnímu dni jsme roznesli čtyři přístřešky,“ sdělila terénní pracovnice Armády spásy Michaela Davidová. Klienty si vybírají mezi těmi, kteří odmítají spát v prostorách charity a tráví noc na ulici. Lidé jsou vzhledem a použitím přístřešků podle Davidové vesměs překvapeni: „Je to pro ně něco nového, nevědí, jak systém funguje.“

Charitativní organizace rozdávají jednotlivá iglú vybraným lidem přímo v terénu. Na první pohled rozložené „iglú“ vypadá jako nástěnka z bílé pěnové hmoty. Když se ale všechny díly poskládají dohromady, vznikne nehořlavý přístřešek s prostorem na osobní předměty, který v největších mrazech dokáže zachránit životy. 

„Polyetylenová pěna je vlastně izolace. Člověk si vnitřek oproti venkovním teplotám svým vlastním teplem vyhřeje na +15 až +18 °C.“

Petra Klečková

propagátorka krytu

Klienti musejí podepsat smlouvu o zápůjčce a potvrdit, že Armáda spásy neručí za možná rizika, která v souvislosti s používáním polyethylenového přístřešku mohou nastat. 

V Moravskoslezském kraji je k dispozici na 20 příbytků
Zdroj: ČT24

Iglú by se mohlo nabízet i za rok 

V ostravském regionu má Armáda spásy k dispozici na deset mobilních přístřešků, každý v hodnotě pět tisíc korun. V případě, že se po letošní zimě osvědčí, chce ho Armáda spásy nabízet lidem bez domova i v příštích letech.

Projekt pochází z Francie. Do Česka jej přivezli propagátoři Pavla Klečková a Manu Chilaud. Iglú se již rozšířila i do dalších měst – například do Hradce Králové, Olomouce nebo Litoměřic. Projekt je zatím ve zkušebním provozu a v některých městech se ještě čeká, až ho schválí vedení radnic.