Vědci budou v Česku zkoumat vliv špatného ovzduší na zdraví. Do studie zapojí stovky lidí

Unikátní průzkum o vlivu znečištěného ovzduší na zdraví zahájili vědci a lékaři v Moravskoslezském kraji. V průběhu pěti let budou sledovat stovky lidí – včetně novorozenců, sportovců nebo těch, kteří musí ve znečištěných oblastech pracovat venku.

Nový projekt by měl odhalit, jak moc život ve znečištěném prostředí ničí lidem zdraví. Ostravská univerzita požádala o spolupráci mimo jiné tamní strážníky, kteří vyrážejí do ulic za každého počasí. „Na hlídce přitom stráví minimálně 10 hodin. A to i ve dnech takzvané smogové situace,“ uvedla redaktorka ČT Pavla Krůčková. 

Samotný průzkum má dvě části. „Zhruba v únoru a březnu vyplní strážníci, kteří se budou účastnit projektu, dotazníky. Dále se bude jednat o sběr biologického materiálu a nošení po dobu 24 hodin osobního vzorkovače vzduchu,“ poznamenal mluvčí ostravské městské policie Michal Beneš.

Ostravští vědci odeberou zkoumaným osobám vzorky krve a moči. Výsledky budou porovnávat s údaji získanými od podobné skupiny lidí z jižních Čech.

Na podzim se zapojí policisté

Druhá fáze proběhne ještě letos na podzim. Celkem se zapojí 70 strážníků z Ostravy a 70 z Českých Budějovic. Ne všichni ale byli vhodnými kandidáty. „Jedná se o muže, kteří mají bydliště v Moravskoslezském kraji, a musí to být nekuřáci,“ dodal Beneš.

Do průzkumu se zapojí i novorozenecké oddělení karvinské nemocnice. Právě tento region patří k oblastem s nejznečištěnějším ovzduším na severu Moravy. Lékaři tam odeberou vzorky 200 dětem.

„Už dopředu budou stanoveny děti, které do tohoto výzkumu budou začleněny. Ty děti budou už vlastně v bříšku maminky vybrány v rámci předporodních ambulancí našimi gynekology,“ sdělila primářka dětského oddělení karvinské nemocnice Lenka Böhmová.

Když se miminko narodí, odebereme mu krev, moč a stolici a v tomto se budou zkoumat určité látky, jako jsou benzopyreny a jiné podobné látky, které narušují nějakým způsobem imunitu a jsou odpovědny například za alergické reakce.
Lenka Böhmová
primářka dětského oddělení karvinské nemocnice

Prvním novorozencům odeberou vzorek v dubnu. Těm posledním zřejmě na začátku příštího roku. Současně přitom vznikne stejně početná kontrolní skupina dětí v jižních Čechách. Děti pak znovu vyšetří ve dvou letech. Budou tak mít komplexnější výsledky o jejich nemocnosti.

Moravskoslezský kraj patří mezi lokality s nejhorším ovzduším v celé České republice. Vůbec nejhorší je situace na Karvinsku a na Ostravsku. Lidé tam jen loni dýchali nadlimitní množství prachu v průměru každý čtvrtý den. Nejvyšší koncentrace přitom dosahovaly 5,5násobku limitu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 6 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 17 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 17 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
včera v 07:44
Načítání...